SKUTEČNÁ mapa světa: Chytrá mapa „v měřítku“ odhaluje skutečnou velikost zemí na Zemi (a Rusko, Kanada a Grónsko jsou mnohem menší). (Foto: Youtube)

Při pohledu na mapu světa je logické předpokládat, že Grónsko a Afrika mají podobnou rozlohu.

Ve skutečnosti je však africký kontinent čtrnáctkrát větší než ledová severní pevnina.

Včetně řady pobřežních ostrovů je celková rozloha Grónska 836 300 čtverečních mil (2,16 milionu kilometrů čtverečních), zatímco Afrika má 11,7 milionu čtverečních mil (30,4 milionu kilometrů čtverečních).

Nejen to, Grónsko je třikrát větší než Severní Amerika a také výrazně větší než Rusko, přestože při pohledu na mapu se zdá, že je tomu naopak.

Co se tedy děje?

Ukázalo se, že mnohé země – včetně Ruska, Kanady a Grónska – nejsou zdaleka tak velké, jak si myslíme, a to kvůli věci zvané zkreslení mapy světa.

Tento jev lze přičíst Mercatorově projekci, mapě, kterou nejčastěji vidíme viset ve třídách a v učebnicích a která byla vytvořena v roce 1596, aby pomohla námořníkům při navigaci po světě.

Poskytuje správné tvary pevninských masivů, ale za cenu zkreslení jejich velikosti ve prospěch bohatých zemí na severu.

Například Kanada a Rusko na mapě světa vypadají, že zabírají přibližně 25 % zemského povrchu, zatímco ve skutečnosti zaujímají pouhých 5 %.

Také Austrálie se nezdá být o tolik větší než Aljaška, přestože je šestou největší zemí světa.

Ve skutečnosti je 4,5krát větší než Aljaška.

Největším problémem při tvorbě mapy světa je nemožnost zobrazit realitu sférické zeměkoule na rovné ploše – problém, který pronásleduje kartografy již po staletí.

V důsledku toho byly tvary map světa obvykle rozmanité, od srdíček po kužely.

Tato rozmanitost se však postupně vytratila s tím, jak jeden model, vynalezený Gerardem Mercatorem, předčil ostatní.

Jeho zkreslení však zkoumal klimatolog Neil Kaye z Met Office, který vytvořil dvourozměrné zobrazení toho, jak svět skutečně vypadá.

To ilustruje, že země na severní polokouli jsou mnohem menší, než si lidé obvykle myslí.

Zdroj: dailymail.co.uk