Francouzský prezident Emmanuel Macron vyvolal kaskádu ctností a pobouření na sociálních sítích poté, co prohlásil, že „je nezbytné, aby Rusko nebylo poníženo, aby se po zastavení bojů na Ukrajině mohlo najít diplomatické řešení“, a dodal, že věří, že Paříž sehraje roli prostředníka při ukončení konfliktu. (Foto: Flickr)

Ačkoli se Macron od únorové invaze Moskvy na Ukrajinu snaží udržovat dialog s Vladimirem Putinem, jeho postoj byl opakovaně kritizován některými ostře protirusky naladěnými východoevropskými a pobaltskými státy, neboť jej považují za podkopávání snah o nátlak na Putina k jednacímu stolu.

„Nesmíme Rusko ponižovat, abychom v den, kdy boje ustanou, mohli diplomatickou cestou vybudovat únikovou rampu,“ řekl Macron v rozhovoru pro regionální noviny zveřejněném v sobotu. „Jsem přesvědčen, že úlohou Francie je být zprostředkující mocností.“

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který tráví většinu času na twitteru, Macronovy výroky předvídatelně zaštítil a v sobotu na twitteru odpověděl, že „výzvy k tomu, aby se zabránilo pokoření Ruska, mohou ponížit pouze Francii a každou další zemi, která by po tom volala. Protože je to Rusko, které ponižuje samo sebe. Raději se všichni soustřeďme na to, jak Rusko postavit na jeho místo. To přinese mír a zachrání životy.“

To vše přichází v době, kdy západní média v posledních třech měsících odhodila velkou část propagandistické fasády a přiznala, že válka na Ukrajině byla ve skutečnosti katastrofou, no, pro Ukrajinu (NYT: „Ukrajinská válka je geografická realita: Rusko se zmocnilo velké části východu“, WaPo: „Ukrajinští dobrovolní bojovníci na východě se cítí opuštěni“).

Zatímco někteří jen tweetují, Macron mezitím od invaze opakovaně hovořil s Putinem v rámci snah o dosažení příměří a zahájení důvěryhodného jednání mezi Kyjevem a Moskvou.

„Myslím si, a řekl jsem mu to, že dělá historickou a zásadní chybu pro svůj lid, pro sebe i pro historii,“ řekl Macron.

Francie podporuje Ukrajinu vojensky i finančně, ale až dosud Macron nebyl v Kyjevě, aby nabídl symbolickou politickou podporu jako ostatní lídři EU, což po něm Ukrajina chtěla. Macron řekl, že nevyloučil, že tam pojede. Paříž posílá útočné zbraně včetně houfnic Caesar převzatých ze zásob francouzské armády. Macron uvedl, že požádal výrobce zbraní, aby urychlili výrobu.

Zdroj: zerohedge.com