Musk má údajně v plánu omezit moderování, ale takové plány se mohou dostat do konfliktu s přicházejícími zákony EU týkajícími se tzv. nenávistných projevů. (Foto: Twitter / Thierry Breton)

Mezi různými výzvami, kterým Elon Musk jako nový majitel Twitteru čelí, může být jednou z největších Evropská unie, zejména pokud pokročí v mnoha svých slibovaných snahách o obnovení svobody projevu na této platformě.

A jak uvádí John Cody pro Remix News, poté, co Musk po koupi Twitteru napsal na Twitteru, že „pták je volný!“, ho varoval komisař EU Thierry Breton, který napsal: „V Evropě bude pták létat podle našich pravidel [Evropské unie].“

Breton jednoduše napsal „DSA“, čímž odkazoval na zákon EU o digitálních službách, který je sice rozsáhlý, ale jedním ze základních prvků tohoto zákona je regulace a omezování projevů na webu pod záminkou „boje proti nenávistným projevům“. DSA v podstatě dává EU široké pravomoci k cenzuře politických disidentů a politických projevů, které považuje za hrozbu pro moc levicově-liberálního establishmentu.

„Cílem zákona o digitálních službách a zákona o digitálních trzích je vytvořit bezpečnější digitální prostor, v němž jsou chráněna základní práva uživatelů, a vytvořit rovné podmínky pro podniky,“ uvádí se v popisu zákona na internetových stránkách Evropské komise.

Evropská rada nastiňuje, jak bude DSA v zásadě fungovat, a píše: „DSA se řídí zásadou, že co je nezákonné offline, musí být nezákonné i online. Jeho cílem je chránit digitální prostor před šířením nezákonného obsahu a zajistit ochranu základních práv uživatelů.“

„Zavedené povinnosti jsou přiměřené povaze dotčených služeb a přizpůsobené počtu uživatelů, což znamená, že velmi velké online platformy (VLOP) a velmi velké online vyhledávače (VLOSE) budou podléhat přísnějším požadavkům. Služby s více než 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně v Evropské unii budou spadat do kategorie velmi rozsáhlých online platforem a velmi rozsáhlých vyhledávačů.“

Musk údajně plánuje omezit moderování, ale takové plány se mohou dostat do konfliktu s DSA, která požaduje, aby se platformy podílely na pravděpodobně agresivním moderování obsahu.

Zákon zatím není v platnosti, ale očekává se, že v Evropě radikálně omezí svobodu projevu.

„DSA bude přímo použitelný v celé EU a začne platit patnáct měsíců nebo od 1. ledna 2024, podle toho, co nastane později, po vstupu v platnost. Pokud jde o povinnosti pro velmi velké online platformy a velmi velké online vyhledávače, bude DSA platit od dřívějšího data, tedy čtyři měsíce po jejich určení,“ uvádí se na stránkách.

Není jasné, co se bude považovat za „nenávistné projevy“ nebo „dezinformace“ a kdo bude arbitrem těchto označení, ale například drtivá většina ověřovatelů faktů pracujících pro Facebook ve střední a východní Evropě je financována miliardářem a oligarchou Georgem Sorosem, jehož peníze protékají téměř všemi významnými levicově-liberálními nevládními organizacemi a představiteli establishmentu na Západě, což znamená, že odpůrci masové imigrace, omezování svobody projevu nebo zastánci tradičních rodinných hodnot se mohou ocitnout v situaci, kdy budou označeni za šiřitele „nenávistných projevů“ a budou podléhat pokutám nebo cenzuře podle DSA.

Kromě DSA Muska nepochybně čekají četné výzvy, včetně potenciálního úprku inzerentů, kteří mohou jeho platformu bojkotovat, a také omezení přístupu k aplikacím v obchodech Google Play a Apple Store, pokud Musk neupraví platformu podle standardů diktovaných konkurenčními technologickými společnostmi. Kromě toho by Musk mohl čelit i hrozbám z mnoha různých směrů, včetně například odříznutí hostitelů od podpory cloudu, jako se to stalo Parleru krátce po volbách v roce 2020. Banky by také mohly přerušit zpracování plateb a americké regulační orgány by také mohly jeho platformu pokutovat a obtěžovat.

Skutečnost je taková, že Twitter již obsahuje spoustu projevů, které by podle vágní definice EU mohly spadat do kategorie „nenávistných projevů“.

Evropská rada nastiňuje, jak bude DSA v zásadě fungovat, a píše:

„DSA se řídí zásadou, že co je nezákonné offline, musí být nezákonné i online. Jejím cílem je chránit digitální prostor před šířením nezákonného obsahu a zajistit ochranu základních práv uživatelů.“

Na seznamu „zainteresovaných stran“ DSA je řada organizací, které podporuje miliardář a oligarcha George Soros a jeho nadace Open Society Foundation, včetně organizací Avaaz a Amnesty International. Thierry Breton je také zainteresovanou stranou, stejně jako přední technologické firmy, jako jsou Google, IBM, Facebook a Twitter, spolu s aktivistickými nevládními organizacemi, jako je HateAid.

Zdroj: rmx.news