Americké letectvo přesouvá strategické tankovací letouny z Německa do Polska

Devatenáct amerických letadel pro doplňování paliva za letu bude umístěno na letecké základně Powidz v západním Polsku. Podle amerického časopisu Stars and Stripes je to nejnovější známka toho, že ozbrojené síly USA přesouvají bojové prostředky k posílení východního křídla NATO.

Velení amerického letectva v Evropě potvrdilo, že 10. března letošního roku „americké letecké tankery začaly pracovat na svém novém hlavním stanovišti v Polsku“.

Stalo se tak v rámci operace „Měděný šíp“, která demonstrovala snahu amerického vojenského velení v Evropě „posílit bezpečnost na východním křídle NATO prostřednictvím předsunutých a dislokovaných sil“.

„Spolupráce amerických leteckých tankistů s našimi spojenci v NATO jasně ukazuje, jak moc si vážíme našeho partnerství a jak důležité je zvyšovat naši interoperabilitu,“ řekl plukovník Timothy Foery, poradce velitele amerických vzdušných sil v záloze.

Foery poznamenal, že interoperabilita je zřejmá při pohledu „na jakoukoli fotografii letounu KC-135 doplňujícího palivo polskému letounu F-16 nebo letounu KC-46 doplňujícího palivo finskému letounu F/A-18“.

Na leteckou základnu Powidz by mohly být vyslány americké tankovací letouny KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender a nejnovější letoun ve flotile amerického letectva KC-46 Pegasus.

Letouny, které jsou v současné době umístěny na základně Spangdahlem v Německu, budou na leteckou základnu Powidz převeleny jako jednotka 1. Jak zdůraznilo vedení amerického letectva, tento přesun rovněž demonstruje „schopnost amerického velení rychle rozmístit velké, důvěryhodné bojové síly a vybavení po celé Evropě“.

Tankovací letouny umístěné v Powidzi mohou být využívány k doplňování paliva bojovým letounům, včetně nejmodernějšího stíhacího letounu na světě F-35A Lightning II, který rozšiřuje dosah leteckých misí NATO. Stars and Stripes poznamenává, že osm letounů F-35 nizozemského letectva je již několik měsíců umístěno na letecké základně Malbork v Polsku.

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se přítomnost amerických sil v Evropě zvýšila, počet amerického vojenského personálu na kontinentu vzrostl z 80 000 na 100 000.

Velvyslanec USA ve Varšavě Mark Brzezinski nedávno uvedl, že v Polsku je více než 10 000 amerických vojáků.

„Přesun americké armády na východ je dalším příkladem snahy Spojených států o vytvoření stálé přítomnosti v zemi bývalé Varšavské smlouvy, důležitého člena NATO, která má více než 300 mil dlouhou hranici s Ukrajinou,“ uvedla reportérka Jennifer Svan v časopise Stars and Stripes.

Před měsícem Spojené státy oficiálně zřídily svou první stálou základnu v Polsku. Posádka americké armády v Poznani, která se nachází asi 100 kilometrů od města Powidz, bude podporovat V. armádní sbor, který dohlíží na mise NATO na východě země.

Zdroj: rmx.news