USA pokládají chování inspekční družice, kterou vypustilo Rusko loni v říjnu, za „nenormální“ pro kategorii přístrojů, do níž ji Moskva zařazuje, uvádí se v prohlášení pomocnice ministra zahraničí USA pro kontrolu zbrojení, verifikaci a kontrolu dohod Ilem Pobletové.

„Její chování na oběžné dráze neodpovídalo ničemu, co jsme viděli dříve. Inspekcí na oběžné dráze počínaje a konče zajištěním situační orientace ve vesmíru včetně jiných postupů ruských inspekčních družic. Nevíme přesně, oč jde, a neznáme způsob, jak bychom to mohli zjistit," prohlásila Pobletová na konferenci o odzbrojení v Ženevě.

Dodala, že USA vyjadřovaly znepokojení už mnoho let, v jejichž průběhu se Rusko aktivně snažilo vyvíjet a rozmísťovat protidružicové zbraně.

Pomocnice ministra zahraničí odsoudila snahu Moskvy vyvíjet protidružicový potenciál a prohlásila, že je to v souladu s jinou její činností.

Za inspekční družice se označují kosmické přístroje, které mají technické možnosti manévrování na oběžné dráze, pozorování jiných družic nebo nějaké jiné součinnosti s nimi.