BARCELONA, Španělsko (AP) — Vůdci Německa a Španělska v sobotu uprostřed časů rostoucí populistické opozice v členských zemích EU vůči přijímání dalších žadatelů o azyl prosazovali sdílený přístup k imigraci.

Německá kancléřka Angela Merkel a španělský ministerský předseda Pedo Sanchez se sešli ve venkovském sídle v jižním regionu Andalusie a prosazovali zde „spravedlivé přerozdělování“ migrantů do zemí EU. Řekli, že sdílí společnou vizi pro summit EU příští měsíc v Rakousku.

„Žádná země nemůže být z řešení této výzvy vyjmuta,“ řekla Merkel na tiskové konferenci po této schůzce. „Ty rasistické tendence, které bohužel spatřujeme ve všech členských zemích, jsou čímsi, proti čemu musíme bojovat.“

Španělsko se v posledních měsících stalo primární destinací pro migranty, kteří se pokoušejí dostat se do Evropy po moři. Ač je Sanchezova socialistická vláda převážně vítá, tak se přeci jen snaží utlumit příliv migrantů přes Středozemní moře při rozhovorech s Marokem, což je jedno z míst, ze kterého teď pašeráci vyplouvají.

Sanchez jako součást tohoto úsilí Merkelovou požádal o větší finanční spolupráci ze strany EU, aby pomohla Maroku a Tunisku s programy kontroly migrantů.

„Musíme zintenzivnit svou podporu Maroku a Tunisku,“ řekla Merkelová. „Jsou to hraniční země a potřebují pomoc.“

Mezinárodní organizace pro migraci říká, že letos do Španělska dorazilo skoro 24 000 uprchlíků a dalších migrantů – což je skoro trojnásobek počtu za celý loňský rok. Nejméně 1 500 dalších migrantů prozatím při nebezpečném přeplavení Středozemního moře zahynulo.

Tito dva vůdci EU se už předtím dohodli na smlouvě, podle níž bude Španělsko brát zpět migranty už ve Španělsku zaregistrované, kteří se pokusí do Německa proniknout přes Rakousko. Tato dohoda nabyla v sobotu účinnosti.

Merkelová se snaží o bilaterální dohody se Španělskem, Řeckem a Itálií, aby tak zabránila tzv. „sekundární“ migraci do Německa, což je problém, který před několika měsíci otřásl její vládou. Vyjednávání s Řeckem a Itálií probíhají.

Zdroj: breitbart.com