Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v září 2018 požádal Pentagon o útok na Írán. O tom v neděli 13. ledna informoval to The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na bývalé a současné zástupce americké administrativy. (Foto: Wikimedia)

Podle  WSJ, důvodem pro takovou žádost se staly tři minometné výstřely v Bagdádu ve čtvrti, kde sídlí americké velvyslanectví.

„To rozhodně šokovalo lidi. Lidé byli šokováni. Je nepochopitelné, s jakou lehkostí hovořili o útocích na Írán," uvádí WSJ slova neznámého zdroje.

Podle WSJ Pentagon vyslyšel žádost Rady pro národní bezpečnost. Současně není známo, do jaké míry byl prezident Donald Trump informován o připravované operaci.

Dříve 10. ledna americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy budou pokračovat v leteckých útocích proti teroristům v oblastech Blízkého východu. Podle něj Washington zůstane „spolehlivým partnerem v boji proti terorismu".

V polovině prosince 2018 americký prezident Donald Trump oznámil vítězství nad Islámským státem v Sýrii. Zároveň uvedl, že to byl jediný důvod, proč se americká armáda v zemi nacházela. Později mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Spojené státy začaly své vojáky ze Sýrie stahovat, ale vítězství nad Islámským státem neznamená konec koalice. V pátek 11. ledna nejmenovaný americký vojenský představitel prozradil televizní stanici Fox News, že USA sice stahují vojenskou techniku ze Sýrie, ale vojska tam zatím stále zůstávají.

Zdroj:  wsj.com