Jestliže nejnovější ruský stíhací letoun páté generace Su-57 pokládá Moskva pravděpodobně za budoucí náhradu starších modelů letadel, která Rusku zaručí převahu ve vzduchu, pak Su-35S už zaujal místo jednoho z nejlepších letadel Vzdušně-kosmických sil Ruska (VKS), píše The National Interest. (Foto: MoR)

Americký časopis podotýká, že se letouny Su-35S už dobře osvědčily v Sýrii, a jejich piloti zdokonalili svou zručnost v boji s teroristy.

„S výjimkou Su-57 je Su-35S jedním z nejdokonalejších ruských vojenských letadel. (…) Jakožto hluboká modernizace mohutného sovětského Su-27 se může Su-35S pochlubit obnovenou avionikou (palubní elektronikou), novým odlehčeným rámem, možností vektorového 3D tahu a značně rozšířeným souborem zbraní,“ uvádí se v článku.

Zvláštní pozornost věnuje autor příspěvku raketám s plochou dráhou letu Kalibr a střelám Vympel R-77 třídy vzduch-vzduch, které se staly výbornými konkurenty americkým AIM-120 AMRAAM.

V článku se vyslovuje předpoklad, že Su-35S byl původně projektován jako dočasné řešení – modernizovaná stíhačka na podporu VKS, dokud nebude hotov Su-57. Letoun však předčil veškerá očekávání a může konkurovat i nejnovějšímu letadlu páté generace. 

The National Interest porovnal ruské a americké stíhačky Su-57 a F-35. List uvedl, že prezidenti RF a USA nejednou zdůrazňovali, že stíhačky jejich ozbrojených sil jsou nejlepší na světě, ale analytici mohou stěží jednoznačně říci, které letadlo je lepší, neboť tato letadla plní různé úkoly.

Podle názoru autorů článku SU-57 překonává svého amerického soupeře v manévrovatelnosti, rychlosti a doletu, F-35 naopak lépe odolává detekčním systémům.

F-35 byla vyráběna v rámci koncepce „zobecnění informací“ a působí jako dispečer pro spojenecká letadla, neboť jeho senzory a procesory vytvářejí integrovaný a dynamický obraz boje v reálném čase.

Podle NI Su-57 nemá takovou možnost, ale je využívána jiným způsobem, jelikož doktrína ruského letectva předpokládá získání převahy ve vzduchu a potlačení vojenských letadel protivníka a tento úkol plní stíhačka skvěle.

Ruská stíhačka páté generace Su-57 poprvé vzlétla do vzduchu v roce 2010. Je určena k likvidaci všech druhů vzdušných a pozemních cílů a také cílů nad vodní hladinou. Kombinace vysoké manévrovatelnosti a možnosti nadzvukového letu společně s moderním komplexem palubního vybavení a značnou nenápadností jsou velkými přednostmi ve srovnání s letadly protivníka.  

F-35 je americká stíhačka páté generace. Začala být vyráběna v roce 2006 a využívána od roku 2012. Existují 3 varianty tohoto typu: pozemní stíhačka pro vojenské letectvo USA, stíhačka se zkráceným startem a vertikálním přistáním pro americkou námořní pěchotu a palubní stíhačky pro americké vojenské námořnictvo.

Zdroj:  nationalinterest.org