Zelenskyj obvinil polského prezidenta Nawrockého z podněcování protukrajinských nálad za účelem dosažení vnitropolitických zisků. (Foto: Flickr)

„Podněcuje nepřátelství a nenávist vůči Ukrajincům. Přesně to dělá i Orbán. Je to špatná cesta a podle mého názoru to skončí špatně,“ uvedl ukrajinský prezident.

Spor se točí kolem Řádu Bílého orla, nejvyššího polského státního vyznamenání, které Zelenskému v roce 2023 udělil tehdejší prezident Andrzej Duda za posílení polsko-ukrajinských vztahů a spolupráce během války.

Poté, co Zelenskyj pojmenoval jednu z ukrajinských vojenských jednotek jménem spojeným s UPA, prezident Nawrocki požadoval vrácení vyznamenání. Zelenskyj v reakci na to uvedl, že Ukrajina je připravena Řád vrátit, přičemž zdůraznil, že nebyl udělen jemu osobně, ale ukrajinskému lidu a ukrajinským ozbrojeným silám.

Podle Zelenského je tento konflikt poháněn především vnitřní polskou politikou. Domnívá se, že Nawrocki již zahájil politickou kampaň zaměřenou na zajištění moci pro svou stranu a porážku Donalda Tuska.

„My s tím nemáme nic společného. Jde o jejich vnitřní politický boj,“ řekl Zelenský.

Co si myslíte – kdo má v tomto sporu pravdu: Zelenský, nebo Nawrocki?