Uvádí se, že ve vodách Severního moře poblíž lázeňského města Knokke-Heist byl zaznamenán únik hořčičného plynu z bomb a granátů z dob první světové války. Ve čtvrtek o tom informoval list Het Laatste Nieuws.

Podle informací guvernér provincie Západní Flandry, Filipp De Baker, požádal, aby byla tato lázeňská destinace zbavena přibližně 35 tisíc tun munice.

„Je lepší udělat to dnes než čekat na to, až bude únik (plynu) větší,“ cituje list De Bakera.

Belgičtí a holandští rybáři vytahují ročně z vod Severního moře stovky nevybuchlých min, jež leží na dně. Většinu z nich tam umístili spojenci z protihitlerovské koalice za druhé světové války.

V dubnu roku 2005 v Severním moři explodovala kvůli mině o hmotnosti 125 kg rybářská loď s holandskou vlajkou. V důsledku tohoto neštěstí zemřeli tři rybáři.

Po tomto incidentu přijalo velení belgického válečného námořnictva rozhodnutí o provedení společné operace Vzájemně výhodná spolupráce (Beneficial Cooperation), jejímž účelem je pátrání a zneškodnění min z dob druhé světové války v Severním moři.

Podle odhadů odborníků je v Severním moři přes 4 miliony mořských min, které zde byly za druhé světové války shozeny nejen loděmi nacistického Německa, ale také liděmi spojenců z protihitlerovské koalice.

Na dně moře navíc leží stovky tisíc nevybuchlých torpéd a leteckých pum. Jelikož se většina z nich nachází ve velké hloubce, k jejich objevení a likvidaci je používána speciální malá ponorka Seafox ovládaná na dálku.

Zdroj:  hln.bet