Američtí vojáci rozhořčeně oznámili, že jsou v Sýrii stále více podrobováni útokům ruskými a syrskými prostředky radioelektronického boje (REB). Ruská armáda nepopírá, že syrští odborníci používali proti útokům řízených střel a řízených leteckých bomb ruské zbraně, jejichž činnost je založena na nových fyzikálních principech.

Zejména jsou jimi vybaveny jednotky radioelektronického boje (REB). ... oficiálně jsou REB definovány jako" strukturální jednotka zvláštních jednotek Ozbrojených sil Ruské federace, zabývající se ochranou systémů velení vojsk a zbraní proti záměrnému rušení nepřítelem, a také k rušení fungování systémů velení vojsk nepřítele a ke snižování účinnosti jeho bojových prostředků". 

Jak vysvětlil šéf velení sil speciálních operací USA generál Raymond Thomas, Sýrie se stala "nejagresivnějším prostorem, kde se vede elektronická válka na planetě prostřednictvím REB". 

Podle vyjádření generála ruské a syrské síly nás "denně testují, blokují naše spojení, odpojují náš letoun [EC-130] C s pomocí REB". I když poslední věta může být považována za kompliment, Lockheed Martin EC-130 Compass Call je jedním z nejmodernějších elektronických bojových prostředků USA. 

Americká armáda je v zásadě toho názoru, že Rusko používá Sýrii jako polygon pro testování nejnovějších prostředků REB a jedním z hlavních cílů těchto testů je právě EC-130. 

Nedávno reportéři NBC News uvedli, že Rusko úspěšně zaútočilo pomocí radioelektronických prostředků na americké průzkumné letouny. A 24. dubna sestřelila ruská armáda v Sýrii s pomocí REB dva drony, které se pokoušely zaútočit na letiště Hmímím. 

K tomu generálplukovník Sergej Rudský, náčelník hlavní operační správy Generálního štábu OS Ruska řekl, že k odražení náletu byly použity protiletadlové raketové a dělové komplexy Pancíř. Dále předložil věcné důkazy o účinnosti syrských prostředků protiraketové obrany, které byly použity při americkém úderu 14. dubna. 

Ruská armáda nepopírá, že syrští odborníci používali proti útokům řízených střel a řízených leteckých bomb ruské zbraně, jejichž činnost je založena na nových fyzikálních principech. Zejména jsou jimi vybaveny jednotky radioelektronického boje (REB). 

Jak již dříve napsala Pravda.Ru, oficiálně jsou REB definovány jako" strukturální jednotka zvláštních jednotek Ozbrojených sil Ruské federace, zabývající se ochranou systémů velení vojsk a zbraní proti záměrnému rušení nepřítelem, a také k rušení fungování systémů velení vojsk nepřítele a ke snižování účinnosti jeho bojových prostředků".