Na portálu Idnes byl publikován komentář k záměrům Evropské unie na zpřísnění emisí oxidu uhličitého pro nové vozy. Ty by podle záměru v roce 2030 měly být o 50 % nižší než v roce 2021. (Foto: Pixabay)

„Nynější plány EU přitom v daném období počítají se snížením emisí o 37,5 procenta. V aktuální situaci, kdy mnoho výrobců padá do ztrát, počítá následky propadu za koronavirus a obává se budoucnosti, to zní jako špatný vtip,“ píše autor článku František Dvořák.

Podle článku by v průběhu příštího týdne měl být Evropskou komisí být zveřejněn dokument, který bude nastiňovat, jak těchto cílů dosáhnout. Ambiciózní plány na snížení emisí vyvolávají údajně neshody v národních parlamentech členských zemí EU. Záměrem je dosáhnout do roku 2050 takzvané uhlíkové neutrality.

„Dnešní auta jsou mnohem čistší než ta, která se vyráběla před několika lety. Například Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) uvádí, že průměrný nový vůz loni vyprodukoval o 29,2 procenta méně CO2 než srovnatelný vůz před deseti lety. Přesto průměrné emise aut stále rostou,” stojí v článku publikovaném na Idnesu. Důvodem pro rostoucí emise je prý rostoucí obliba vozů kategorie SUV, jež mají větší spotřebu. Druhým důvodem je, že zákazníci po „dieselgate“ se začali bát naftových vozů a nakupují místo nic benzínové, které mají vyšší spotřebu a tím i vyšší emise.

„Už dnešní požadavky předpisů na snižování emisí jsou podle mnohých na hranici fyzikálních možností.  Šéf Peugeotu Carlos Tavares to shrnul za všechny: „Současné požadavky na snižování emisí CO2 jdou daleko za hranice toho, co se dá označit jako ekonomicky proveditelné a společensky ospravedlnitelné.“ – uvedl autor článku.

Podle názoru Dvořáka je paradoxem, že kvůli koronakrizi mnozí výrobci čerpají státní pomoc, na druhou stranu ale budou platit pokuty za překročování emisních norem. Řešením je údajně hybridní pohon – spojení elektromobilů se spalovacími motory. Kvůli tomu podle slov autora dochází ke „křivení trhu“, neboť vlády jsou nuceny dotovat prodeje elektromobilů.

Daná situace je velmi složitá, neboť kvůli zpomalení ekonomik v důsledku nového koronaviru klesají prodeje i výroba. Automobiloví výrobci navíc ohlásili propouštění.

Zdroj: snews.com