Moskva je znepokojena rétorikou Washingtonu na adresu Teheránu v souvislosti s možným ostřelováním íránských člunů v Perském zálivu a vyzývá obě strany ke zdrženlivosti, prohlásil v sobotu v rozhovoru pro Sputnik náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov. (Foto: US NAVY)

„Vyzýváme samozřejmě ke zdrženlivosti a samozřejmě zdůrazňujeme, že konfliktní potenciál v tomto regionu, který je pro globální bezpečnost mimořádně důležitý, nikam nezmizel, je i nadále značný,“ řekl Rjabkov.

Zdůraznil, že v Moskvě „pozorně prozkoumali, co říkaly oficiální osoby ve Washingtonu na toto téma“.

„Se znepokojením konstatujeme, že vysoce postavení představitelé americké administrativy vědomě vymazávají hranici mezi zákonným právem na sebeobranu a hrozbami použití síly za situace, kdy žádné důvody k uplatnění práva na sebeobranu nejsou,“ zdůraznil vysoce postavený ruský diplomat.

„Je to jeden ze způsobů, který vytváří nejistotu v mezinárodním společenství, jde o záměrnou snahu vyvolávat nesváry mezi členy mezinárodního společenství s ohledem na to, že různé země vykládají příslušná ustanovení mezinárodního práva různě. Je to jeden z prvků americké politiky zaměřené na to, aby mohli i nadále hrát jiným na nervy“, konstatoval Rjabkov.