Víceúčelová jaderná ponorka Colorado třídy Virginia amerického námořnictva po své první dálkové plavbě částečně ztratila své stealth pokrytí. Informoval o tom Forbes. (Foto: Twitter)

Tato ponorka byla pátou z vylepšených modelů Block-III této třídy. Colorado bylo přijato na jaře 2018 a ponorka je považována za novou, píše se ve zprávě.

Nedávno se ponorka vrátila z plavby, během níž překonala téměř 63 tisíc kilometrů. Její přesná trasa je tajná, nicméně je známo, že Colorado překročilo severní polární kruh a navštívilo přístavy Norska a Skotska, uvedl článek.

​Jak upozorňuje Forbes, není to poprvé, co americké námořnictvo čelí podobným problémům. Na podzim roku 2019 byl jeden z amerických stavitelů lodí obviněn z falšování výsledků testů kvality stealth pokrytí ponorek.

„Je pozoruhodné, že Colorado je postaveno v jiné loděnici. To naznačuje, že problémy s pokrytím nejsou omezeny na jednu stížnost," píše autor článku.

Určité vysvětlení je k tomuto tématu nutné. Maskovací povrchy, známé jako anechoické povrchy nebo jako speciální úprava trupu amerického námořnictva, jsou inženýrskou výzvou. Pracují s absorbováním zvukových vln ze sonaru, což je jeden způsob, jak jsou ponorky detekovány a sledovány. Ale povrchy musí zůstat připevněny v jednom z nejnáročnějších prostředí na zemi. Trup ponorky navzdory tomu, že je vyroben ze super silné oceli, se protahuje, když se ponorka ponořuje. A pokrytí je vystaveno změnám teploty.