Rumunská média informovala o tom, že úřady země nepovolili transport ruských zbraní pro srbskou armádu po Dunaji. Což prý bylo odůvodněno sankční politikou prosazovanou EU vůči Rusku. (Foto: Sputnik / Jegor Jeremov)

Podle rumunského portálu Digi 24 rumunské úřady zakázaly tranzit 30 tanků a 30 obrněných transportérů, které údajně směrovaly z Ruska do Srbska v rámci vojensko-technické spolupráce obou zemí.

Rumunské úřady prý transport s technikou zadržely, a samotné zbraně konfiskovaly. Rumunský portál Mediafax uvedl, že šlo o tanky T-72B3 a obrněné transportéry.

​Na rumunském ministerstvu zahraničí ruským médiím potvrdili, že Bukurešť tranzit nepovolil kvůli protiruským sankcím kvůli situaci na Ukrajině.

Ministerstvo obrany Ruské federace však tyto zprávy popřelo a uvedlo, že informace o zadržení je absolutní lež.

„Ruské ministerstvo obrany neposlalo žádné lodě k přepravě vojenského vybavení podél Dunaje do Srbska. Všechny zprávy o těchto dodávkách a údajném „zadržení“ rumunskou stranou ruského transportu s obrněnými transportéry jsou absolutní lež,“ uvedli na rezortu.

Zdůraznili, že Rusko vyváží vojenské výrobky do Srbska v přísném souladu s mezinárodním právem a v rámci dvoustranné vojensko-technické spolupráce.

„Všechny dodávky byly provedeny v přísném souladu s podmínkami smlouvy a v dohodnuté stranami termíny,“ uzavřeli na MO Ruska.