V dalším zlověstném znamení signalizujícím, že Čína hodlá stupňovat svá výhružná a odvetná vojenská cvičení, která nyní obkličují Tchaj-wan, citoval státní deník Global Times zdroj, podle něhož se k probíhajícím cvičením u Tchaj-wanu nyní připojila skupina letadlových lodí PLA s ponorkou na jaderný pohon. (Foto: Twitter)

Anglicky psaný vládní mluvčí GT navíc nyní označuje pětidenní cvičení, která byla zahájena, za nácvik „operace sjednocení“ – a uvádí, že po provokativní a škodlivé návštěvě Pelosiové se „cvičení blokující“ Tchaj-wan mají stát „rutinou“.

Japonské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek večer místního času uvedlo, že pět raket vypálených Čínou dopadlo do výlučné ekonomické zóny Japonska. Tchajwanské ministerstvo obrany mezitím uvedlo, že dalších 22 letadel čínského letectva narušilo jeho vzdušný prostor.

Dále se nyní na sociálních sítích šíří videa, na nichž PLA odpaluje rakety nad Tchaj-wanem a na nichž se zdá, že místní občané v některých lokalitách natáčejí a sledují, jako by šlo o vlasteneckou podívanou…

Vláda ČLR rovněž zveřejnila oficiální záběry některých svých posledních odpálení balistických raket, které dopadly do vod u samosprávného ostrova…

Peking také hrozí, že proti Tchaj-peji přijdou tvrdší sankce, aby zatlačil na hnutí za nezávislost v Tchaj-peji. GT formuluje nejnovější ekonomická trestní opatření následovně:

Poté, co čínská pevnina pozastavila dovoz několika zemědělských produktů z ostrova Tchaj-wan, což je považováno za jakýsi trestný dopad návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové, vyjádřili obyvatelé zemědělského a obchodního sektoru ostrova i někteří místní netizens nespokojenost s odštěpeneckou Demokratickou pokrokovou stranou (DPP) vzhledem k úzkému propojení ostrova s obrovským pevninským trhem.

Počínaje středou čínské pevninské celní orgány v souladu s předpisy a požadavky na bezpečnost potravin pozastavily dovoz citrusových plodů včetně grapefruitů, citronů a pomerančů, jakož i dvou druhů ryb (chlazené velkochvosty a mražené ostroretky) z ostrova.

Čína uvádí, že se jedná pouze o začátek pětidenního vojenského cvičení, a identifikuje hlavní vojenské prostředky, které se zapojily, včetně následujících:

Mezitím mají USA v blízkosti Tchaj-wanu také závažné vojenské prostředky, včetně skupiny letadlových lodí USS Ronald Reagan…

Zdroj: zerohedge.com