Od soboty v Německu bude pravidlo 2G platit také v maloobchodě v Dolním Sasku. Pak budou mít do obchodů přístup pouze očkované nebo vyléčené osoby. V úterý to schválil zemský parlament. (Foto: Youtube)

Státní vláda tak plní pokyny nedávné konference předsedů ministrů. Přístup do maloobchodních prodejen tak bude omezen na očkované a rekonvalescenty z varovného stupně 2.

To se netýká základních obchodů, jako jsou supermarkety, drogerie a lékárny, kde mohou neočkované osoby nakupovat i nadále. V maloobchodních prodejnách bude také platit přísná povinnost nosit masku FFP2 od 2. stupně výstrahy. V současné době platí 2. stupeň varování téměř ve všech městech a okresech Dolního Saska.

Města spoléhají na systém náramků

Jak se ale vůbec dá 2G během vánoční sezóny kontrolovat? Města jako Lingen, Lüneburg a Braunschweig chtějí systém náramků z vánočního trhu zavést i v maloobchodě.

Podle dolnosaského NDR by takový přístup uvítali i maloobchodníci v Celle, Hildesheimu a Hamelnu.

Systém náramků je již zaveden díky vánočním trhům, říká ředitel marketingu města Hildesheim Fritz Ahrberg. Díky tomu je personální náročnost obchodu nízká a zákazníci neztrácejí příliš mnoho času.

Oldenburg také plánuje používat náramky. Ty se budou od soboty rozdávat na třech místech v centru města: Leffers-Eck, Julius-Mosen-Platz a Rathausmarkt.

Náramky, které již byly rozdány na trhu Lamberti, zůstávají v platnosti pro maloobchodní prodej. K dispozici budou papírové náramky s denně se měnícími barvami a látkové náramky, které budou platit jako dlouhodobý doklad 2G.

Osvědčeným principem stužek chce město podpořit prodejce, kteří by jinak museli sami kontrolovat doklady v obchodech.

Zdroj: ndr.de