Panel amerických odborníků jednomyslně doporučil vakcíny covid-19 společností Pfizer a Moderna namísto vakcín společnosti Johnson & Johnson, které byly spojeny se smrtelnými vedlejšími účinky. (Foto: Flickr)

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se u celkem 57 pacientů s vakcínou J&J objevila vzácná porucha tvorby krevních sraženin.

Dosud je známo devět zemřelých: sedm žen a dva muži.

Jednorázovou dávku vakcíny J&J dostalo celkem 16 milionů obyvatel USA.

Poradní výbor pro očkovací postupy (ACIP) ve čtvrtek doporučil, aby vakcína J&J byla vyhrazena pro případy, kdy pacienti nemohou nebo nechtějí dostat dostupnější očkovací látky Pfizer a Moderna.

CDC musí ještě rozhodnout, zda doporučení výboru přijme.

Nežádoucí účinek srážlivosti krve zůstává vzácný, federální zdravotníci odhadují, že byl hlášen v počtu 3,8 na milion podaných dávek.

Z 57 potvrzených případů bylo 36 hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče. Věk zemřelých se pohyboval od 28 do 62 let, přičemž hlavním základním onemocněním byla obezita.

Všechny dosavadní případy se odehrály do jednoho měsíce po očkování, naprostá většina po devíti dnech.

Týdenní počet úmrtí na Covid-19 na obyvatele, očkovaní vs. neočkovaní.

„Necítím se dobře… když ACIP nevydá jasné prohlášení, které by odráželo uznání, že máme obavy z těchto vzácných, ale často fatálních vedlejších účinků,“ řekla ve čtvrtek členka ACIP Dr. Beth Bellová.

Řada účastníků panelu varovala před úplným vyřazením společnosti J&J z nabídky, zejména v době, kdy se američtí představitelé veřejného zdraví snaží očkovat zbývající neočkované obyvatele země.

„Je však opravdu důležité, abychom tuto vakcínu zcela nevyřadili,“ řekl Dr. Jason Goldman, odborný asistent klinické biomedicíny na Florida Atlantic University.

Používání vakcíny společnosti J&J bylo v dubnu dočasně zastaveno kvůli obavám z tvorby krevních sraženin.

CDC uvedlo, že používání vakcíny zabránilo tisícům hospitalizací souvisejících s vakcínou covid-19 ve srovnání s relativně malým počtem lidí, u kterých se nežádoucí účinky vyskytly.

Nejnovější statistiky CDC ukazují, že více než 76 % obyvatel USA starších pěti let obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny Covid-19.

Zdroj: bbc.com