V Německu kvůli koronaviru začínají ve veřejném i soukromém životě občanů extrémně tvrdá omezení. Toto rozhodnutí bylo učiněno minulou neděli během jednání německé kancléřky Angely Merkelové s vedením spolkových zemí. Nová opatření souvisí s trvale vysokou mírou ohrožení masivního šíření covidu-19 v zemi. (Foto: Wikimedia)

Vláda schválila zavedení celonárodního lockdownu od 16. prosince do 10. ledna. Rozhodnutí o omezené karanténě, přijaté na konci října, nepřineslo dříve požadovaný výsledek. Ačkoliv se podařilo zabránit prudkému nárůstu počtu infikovaných lidí, počet nových pacientů zůstává trvale vysoký, jednotky intenzivní péče v nemocnicích jsou plné a v některých regionech se systém zdravotní péče blíží kolapsu.

Od 16. prosince bude v Německu vše uzavřeno, kromě obchodů s potravinami, malých obchodů s domácími potřebami, drogerií, lékáren, optik, bank, novinových stánků, pošt, zverimexů, zdravotnických zařízení, trhů s vánočními stromky. Prodej pyrotechniky je zakázán, občané jsou rovněž vyzýváni, aby se na svátky vzdali zábavní pyrotechniky. Nebude povolen ani pouliční prodej alkoholu. Školáci budou mít prázdniny nebo distanční výuku. Země mají právo tato opatření zpřísnit v případě rychlého nárůstu počtu nemocných. Setkání jsou povolena ve skupinkách nejvýše pěti osob.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v televizním projevu k občanům 14. prosince označil přijatá omezení za „radikální“. Dodal, že „veřejný a soukromý život bude omezen přísněji než kdykoli předtím v dějinách Německa“. Cílem těchto opatření je podle něj co nejrychleji snížit počet lidí infikovaných koronavirem a poté ho udržovat na nízké úrovni.

Dodržování omezení bude kontrolovat policie a orgány veřejného pořádku. Na začátku roku byly v Německu zavedeny pokuty za porušení hygienických a sanitárních pravidel a pravidel týkajících se shromažďování lidí. Jsou regulovány na úrovni spolkových zemí a obcí. Například cestování veřejnou dopravou v Berlíně bez ochranné roušky bude mít za následek pokutu 50 EUR. Vzhledem k vysokému šíření pandemie v hlavním městě úřady od 16. prosince opět omezily pohyb občanů. Domov můžete opustit pouze v případě nákupů, návštěvy lékaře, cesty do práce a sportovní aktivity.

Pro vánoční svátky – od 24. do 26. prosince je stanovena zvláštní regulace. Vláda SRN schválila pro tyto dny možnost setkání ve skupinách členů jedné domácnosti plus až čtyř osob z jiných domácností. Setkání se tak bude moci zúčastnit více než pět lidí. Federální země však mohou toto uvolnění zrušit v případě trvale vysoké hrozby šíření infekce.

Zdroj: snews.com