Pentagon v pondělí 13. prosince potvrdil krádež paliva z letecké základny NATO Michail Kogalniceanu, odkud startují průzkumná letadla aliance, aby špehovala Rusko. (Foto: Flickr)

Podobné akce rumunské strany trvaly čtyři roky, celková škoda dosáhla 2 milionů dolarů.

Rumunský ministr obrany Vasile Dyncu zároveň obvinil z tohoto incidentu Spojené státy.

„Podívejte, tohle bylo zásobovací místo někde mimo americkou vojenskou základnu. Nazval bych to nedbalostí ze strany Američanů – nejsou dostatečně obeznámeni s naší kulturou,“ řekl šéf rumunského ministerstva obrany.

Rumunsko se v lednu 1994 připojilo k programu NATO Partnerství pro mír (PfP) a stalo se jedním z prvních států mezi zeměmi bývalého socialistického bloku.

Spojené státy a NATO mají v Rumunsku dvě hlavní zařízení – základnu protibalistických střel Aegis Ashore v Deveselu a leteckou základnu Michail Kogalniceanu. Kromě toho byla ustavena Mnohonárodní divize Jihovýchod, rumunská pěší brigáda posílená o některé jednotky z jiných zemí NATO.

V roce 2019 vyšlo najevo, že v příštích 20 letech Bukurešť utratí asi 2,5 miliardy euro na modernizaci letecké základny Michaila Kogalniceanu na pobřeží Černého moře. Plánuje se výstavba nových hangárů, vzletových a přistávacích drah pro vojenská letadla, sklady paliva a mnoho dalších infrastrukturních zařízení.

Zdroj: pz.cz