Velitel ruské protivzdušné a protiraketové obrany, náměstek velitele ruského letectva Jurij Grechov 12. dubna v médiích prohlásil, že vývoj nejnovějšího protivzdušného systému S-500 Prométheus je téměř dokončen a v nejbližších letech může být přijat do výzbroje ruské armády. (Foto: DOD News)

Je jasné, že mnohé detaily nového systému jsou tajné. Nějaké informace se ale dostaly na veřejnost. Kromě toho existují hodnocení expertů, která umožňují vytvořit si jistou představu o tomto protivzdušném systému ve srovnání se stávajícím systémem S-400 Triumf a možnými konkurenty. O tom nyní budeme hovořit.

Práce bez přípravy

S-500 se vztahuje k velké třídě objektových systémů protivzdušné a protiraketové obrany – systémů, které mají chránit před vzdušným a kosmickým útokem území, objekty, skupiny objektů. Je také možné, že S-500 se poprvé stane univerzálním raketovým protivzdušným systémem, který bude moci provádět i vzdušnou kosmickou obranu a bude moci pracovat „v terénu“ – na dříve nepřipravených pozicích. Také je dobře možné, že S-500 bude mít schopnost integrovat se spolu se specializovanými protiraketovými a protivzdušnými prostředky A-235 Samolet-M či 14C033 Nudol.

Velká mobilita

Do ruských systémů protivzdušné a protiraketové obrany tradičně patří mnoho prostředků pro palbu proti vzdušným cílům, a proto i několik různých typů radarů, řídících, pomocných a obslužných prostředků. Podle dostupných informací do systému S-500 budou patřit prostředky s univerzálními raketami středního doletu 48N6DM, raketami dlouhého doletu 40N6 a raketami s velmi dlouhým doletem 77N6. Jejich používání se bude realizovat částečně unifikovanými startovacími prostředky a prostředky odhalování vzdušných a balistických cílů, dále prostředky řízení, navigace a předávání informací. Přitom všechny prostředky S-500 se dají umístit na automobilový podvozek, což zajišťuje jejich vysokou mobilitu. Systém může být operativně přemístěn k novým objektům či dokonce do jiného regionu – doprava S-500 se bude provádět letouny An-124 Ruslan.

Nic není nesestřelitelné

Systém S-500 podle předpokladů bude zajišťovat protivzdušnou obranu na vzdálenosti od 3-5 až do 600 kilometrů. Jeho činnosti proti aerodynamickým cílům budou vysoce efektivní ve všech výškách i na vzdálenost do 400-450 kilometrů. Systém bude moci paralelně kontrolovat trajektorii až 500 cílů na vzdálenost do 2000 kilometrů. Nový systém protivzdušné obrany bude samozřejmě schopný zasahovat i perspektivní hypersonické atmosférické cíle. Vysoká efektivita boje proti vzdušným cílům se zajišťuje zónováním – to, co se nepodařilo zasáhnout prostředky dalekého doletu, se sestřelí prostředky středního doletu. Co se nepodařilo sestřelit prostředky středního doletu, sestřelí prostředky krátkého doletu či prostředky poslední linie obrany, které budou integrované do S-500.

Protivzdušný a protiraketový systém

O protiraketových schopnostech nového systému je zatím málo informací, ale i tak dost na to, abychom udělali závěr o tom, že zajištění protiraketové obrany před většinou možných typů prostředků je základní vlastností S-500. Integrace s prostředky včasného varování o raketovém útoku a stacionárními prostředky protiraketové obrany se v naší současnosti stává nezbytností – všechny systémy fungují v digitálním formátu a mohou provádět výměnu informací o cílech mezi sebou v reálném čase. Sestřel cílů se bude provádět novými raketami 77N6 s velmi dlouhým doletem ještě v průběhu letu mimo atmosféru, jejich opakovaný zásah se bude provádět raketami 40N6 a pravděpodobně novými protiraketami na krátkou vzdálenost, které se mohou stát součástí S-500 v perspektivě. Takovým způsobem se plánuje zajistit protivzdušná obrana před mezikontinentálními balistickými raketami a před raketami středního a taktického dostřelu. Díky velké palebné síle systému bude vyřešena i otázka manévrujících bojových hlavic.

Respekt ke starším

Zvláštností ruského přístupu při vytváření prostředků protiraketové obrany podobné třídy je jejich integrace se systémy protivzdušné obrany minulých generací. Stejně jako se v systémech S-400 částečně používaly prostředky typu S-300, tak i v systému S-500 se budou používat například univerzální rakety středního doletu 48N6DM, jež se používají v systému S-400. Kromě toho bude zajištěna integrace bojové činnosti a výměna informací o cílech se systémy typu S-400 a S-300 pro společné odrážení vzdušných a vesmírných útoků. To je jedena z největších předností ruského přístupu k vytváření systémů protivzdušné a protiraketové obrany.

Levněji a přesněji

Pokud budeme hovořit o srovnávání S-500 například s americkým systémem Patriot, tak první, co se vám ocitne před očima, bude fakt, že S-500 a S-400 zajišťují kruhovou obranu, zatímco Patriot je schopný zajišťovat protivzdušnou obranu pouze v jistém sektoru, a to při vysoké ceně systému. Druhou zvláštností je menší seznam sestřelovaných balistických raket a také jisté pochybnosti o možnosti Patriotu střílet na hypersonické cíle. Samozřejmě nepanují žádné pochybnosti o možnosti vývojářů dopracovat Patriot do nezbytné úrovně, ale S-500 má již od samého začátku ukazatele lepší. V případě Patriotu bude třeba čekat na modernizaci.

Vývoj protiraketového a protivzdušného systému páté generace S-500 provádí společnost Almaz-Antej od začátku nového milénia. V roce 2009 se v médiích poprvé objevily informace o tom, že bylo přistoupeno ke konstrukci nového protivzdušného systému. K roku 2016 byly zahájeny zkoušky systému – konkrétně se jednalo o nejnovější raketu 77N6. Vstoupení prvního systému S-500 do služby v ruské armádě se počítá na roky 2020-2021. Myslím si, že po dobu několika let se bude provádět rozmísťování nového protivzdušného systému jako doplněk k systému S-400 a S-300. Díky tomu bude v letech 2025-2030 značně zvýšena úroveň protivzdušné obrany Ruska, a to i proti velmi nebezpečným útočným systémům.

Dmitrij Korněv