Bývalý italský premiér Mario Monti kritizoval italské politiky Luigi Di Maio a Matteo Salviniho. Podle něj chtějí potěšit Vladimíra Putina a Donalda Trumpa, kteří chtějí "zničit Evropskou unii".

"Jsem si jist, že Di Maio a Salvini – ale především Salvini – chtějí potěšit ty, kteří chtějí zničit Evropskou unii – Trumpa a Putina," řekl bývalý italský premiér  v televizním pořadu Porta.
 
"V Evropě je hodně změn a chtěl bych, aby se tato vláda změnila, ale také bych chtěl, aby pochopili, že pokud jde o získání voličů, nestačí jen křičet. A pokud opravdu chcete něco změnit, musíte vytvořit aliance," dodal Mario Monti.

Místopředseda vlády, Matteo Salvini, reagoval na expremiéra ve vysílání Radia Radicale. Salvini řekl,  že nezohlední odmítnutí Evropské unie od plánu na zvýšení rozpočtového schodku v Itálii a tvrdil, že kroky jeho vlády budou přesně opačné, než co chce  Brusel, píše Daily Express.

"Naše kroky budou přesně opačné než ty, co udělal Monti , předpisy uložené Evropou a vládami Renziho, Gentiloniho, Lettiho a Montiho, které zvýšily veřejný dluh a oslabily Itálii,“ reagoval Matteo Salvini.

EU uvedla, že přijme opatření k odmítnutí kontroverzního rozpočtu Itálie. Úředníci EU varují, že Evropská komise bude prosazovat přísná pravidla za neplnění povinností, aby ochraňovala důvěryhodnost Bruselu.

Řím předložil své návrhy rozpočtových návrhů do Bruselu v polovině října. Návrhy budou zkoumány, aby se zjistilo, zda dodržují pravidla platná v celé EU.

Brusel se rozhoduje  k poslednímu pokusu o dosažení kompromisu s Římem o rozdílech, než se rozhodne, že ho zcela odmítne.

"Jsme přesvědčeni, že naše plánovaná rozpočtová opatření vytvoří pracovní místa a bohatství," reagoval na Brusel Matteo Salvini.

Zdroj: pz.cz, express.com