Súdán se stále potácí v propasti plnohodnotné občanské války, protože bitva o kontrolu nad hlavním městem Chartúmem mezi dvěma soupeřícími generály, která trvá již dva týdny, má za následek rostoucí počet obětí. (Foto: Flickr)

V současné době se desítky zemí již několik dní předhánějí v tom, aby dostaly své občany ven prostřednictvím vojenských dopravních letadel, lodí a přeshraničních pozemních tras do Etiopie a sousedních zemí, nikoli však Spojené státy.

Překvapivě ostrou zprávu vyjadřující intenzivní kritiku na adresu Bidenovy administrativy vydala v pátek CNN, která píše: „S tím, jak krize v Súdánu pokračuje, roste hněv Američanů, kteří se cítí být opuštěni americkou vládou a ponecháni, aby se ve složité a nebezpečné situaci orientovali sami.“

CNN dále poukazuje na to, že v mnoha dalších zemích probíhají důrazné evakuační akce. Jak jsme podrobně popsali níže, evakuační let C-130 vyslaný Tureckem se při přistávání u hlavního města dokonce dostal do palby z ručních zbraní. A čínská vláda uvedla, že dosud úspěšně evakuovala nejméně 1 300 svých státních příslušníků, přičemž státní média potvrdila, že evakuační operace probíhají „po zemi i po moři“.

„Jsem neuvěřitelně šokována a znechucena americkou nedostatečnou reakcí na zdraví a bezpečnost svých občanů,“ řekla CNN Muna Daoudová, jejíž rodiče byli nuceni odejít přes Port Súdán do Saúdské Arábie. A CNN následuje toto:

Přestože řada zemí evakuovala své občany, americká vláda nadále tvrdí, že podmínky nejsou pro evakuaci civilistů příznivé. Všichni američtí vládní zaměstnanci byli evakuováni v rámci vojenské operace tento víkend. Američtí představitelé uvedli, že s občany USA „úzce komunikují“ a „aktivně jim usnadňují“ odjezd ze Súdánu.

CNN však hovořila s několika lidmi, jejichž rodinní příslušníci jsou mezi „desítkami“ Američanů, kteří chtějí Súdán opustit, a ti uvedli, že ministerstvo zahraničí od vypuknutí smrtících násilností mezi Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) a jednotkami rychlé podpory (RSF) před více než týdnem neposkytlo „téměř žádnou pomoc“.

Další Američan, který uvízl v Súdánu, označil velvyslanectví a ministerstvo zahraničí za „zbytečné“. „Abych byl upřímný, ministerstvo zahraničí bylo po celou dobu zbytečné, naprosto zbytečné,“ řekl v rozhovoru muž jménem Imad. „Očekávali jsme, že ministerstvo poskytne nějaké pokyny, ale pokyny byly šablonovité, jen úkryt na místě, žádné zásadní informace nebyly poskytnuty.“

O život přišli již dva Američané. CNN dále uvádí, že další lidé jsou blízko zastřelení v situacích, kdy se málem zabijí, protože USA se oficiálně nesnaží dostat občany bezpečně ven:

Síla naší armády a zdrojů se nevyužívá k záchraně životů ve válečných zónách,“ uvedla.

Když CNN hovořila s Daoudovou, její 69letý otec a 66letá matka – oba občané USA – právě absolvovali „strastiplnou“ devítihodinovou cestu autobusem z Chartúmu do Port Súdánu.

„Dnes ráno museli najít autobus poté, co čekali venku na kraji silnice,“ řekla. Daoudová uvedla, že autobus byl třikrát zastaven vojáky RSF „a na jednom kontrolním stanovišti drželi mého otce se zbraní v ruce, protože se domnívali, že je v súdánské armádě“.

„Všem mužům řekli, aby vystoupili z autobusu, a prohledávali je a vyslýchali,“ ale jejího otce drželi pod namířenou zbraní, popsala pro CNN.

„Máma věřila, že ho odvedou nebo zastřelí. Naštěstí se rozhodli, že ho nechají jít,“ řekla Daoud.

Čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že vysílá námořnictvo PLA na pomoc při evakuaci čínských občanů ze Súdánu, a mluvčí ministerstva obrany Tan Kefei ve čtvrtek oznámil, že další lodě námořnictva jsou na cestě.

Čínské evakuační lodě již byly spatřeny v súdánských přístavech v Rudém moři:

Zdroj: cnn.com