Stálá zástupkyně USA při OSN Kelly Craftová v průběhu zasedání Rady bezpečnosti o situaci v syrském Idlibu vyzvala Rusko, aby „neodkladně přistálo s bojovými letadly“ v Sýrii, a to i přesto, že se tam Vzdušně‑kosmické síly Ruské federace nachází za souhlasu Damašku.

O uspořádání mimořádného zasedání RB OSN v souvislosti s vyostřením situace v Idlibu, která vedla k úmrtí 33 tureckých vojáků, v pátek požádala Velká Británie.

„Vyzýváme RF, aby neodkladně přistálo se svými bojovými letadly, a vyzýváme všechna syrská vojska a jejich ruské spojence, aby ustoupily za dělicí linie vyznačené v roce 2018,“ prohlásila Craftová.

Dotyčná rovněž potvrdila, že USA podporují Turecko, „pokud jde o neodůvodněný útok na turecké pozorovatelny, který měl za následek smrt tureckých vojáků“.

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja ze své strany poukázal na to, že k incidentu s tureckými vojáky došlo za hranicemi pozorovatelny. Připomenul také, že má Sýrie právo „potlačovat“ teroristy, jak to vyžadují rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Bašár Džaafarí, který je stálým zástupcem Sýrie při OSB, zase prohlásil, že cíl Velké Británie slovat zasedání RB OSN spočívá pouze v tom, aby byl zdiskreditován astanský formát mírového urovnání v Syrské arabské republice.