Prezident Biden se ve středu na Valném shromáždění OSN v New Yorku ve svém projevu věnoval převážně Ukrajině a obvinil Rusko, že zahájením války porušilo Chartu OSN. (Foto: Youtube)

„Rusko bezostyšně porušilo základní principy Charty OSN – ne důležitější než jasný zákaz, aby země zabíraly území svého souseda silou,“ řekl.

Bidenovy komentáře poukazují na pokrytectví USA v této otázce, neboť Washington v současné době okupuje velkou část východní Sýrie navzdory odporu syrské vlády. USA rovněž podporují izraelskou okupaci Západního břehu Jordánu a blokádu Gazy a válku a blokádu sousedního Jemenu ze strany Saúdské Arábie.

Biden prohlásil, že USA budou i nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji proti Rusku na základě zásady, že „nelze násilím zabírat území nějakého národa“.

Prezident rovněž obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z „bezohledných“ jaderných hrozeb. Dříve během dne Putin nařídil částečnou mobilizaci a varoval, že Rusko může použít jaderné zbraně, pokud bude „ohrožena jeho územní celistvost“.

„Prezident Putin se dopustil otevřených jaderných hrozeb vůči Evropě a bezohledného pohrdání povinnostmi vyplývajícími z režimu nešíření jaderných zbraní,“ řekl Biden.

Podpora Ukrajiny ze strany USA v její válce proti Rusku vystupňovala napětí do té míry, že mnozí odborníci a úředníci se domnívají, že dnes existuje větší riziko jaderné války než v době studené války.

Spojené státy však nejeví žádné známky toho, že by od své politiky podpory Ukrajiny ustoupily, a Putinovy středeční kroky signalizují ruskou eskalaci na Ukrajině.

Zdroj: antiwar.com