Europoslanec Jaromír Kohlíček uspořádal ve čtvrtek tiskovou konferenci k výročí pěti let od událostí na Majdanu, které výrazně změnily život na Ukrajině. V zemi, která by mohla být potravinově soběstačná, žije většina lidí v bídě a mnozí hledají práci mimo Ukrajinu včetně Česka. (Foto: WIkimedia)

„Ukrajinský národ je vzdělaný, pracovitý, ale lidé nemají velké uplatnění ve své zemi a proto odcházejí pracovat do Španělska, ale i do Česka. V zemi je potlačována svoboda slova, svoboda tisku. Je pět let po Majdanu a  je nutné zhodnotit, kam Ukrajina dospěla za tu dobu,“ řekl mimo jiné úvodem europoslanec Jaromír Kohlíček, který se rovněž zmínil, že pozval na tuto konferenci zástupce velvyslanectví Ukrajiny, jež  omluvil, že se nedostavili a  pak představil své hosty, pronásledované ukrajinské novináře.

Oleg Muzyka  je  jeden z přeživších masakru Oděsanů v tamním Domě odborů 2. května 2014. Jako politicky pronásledovaný získal statut politického uprchlíka v Německu, kde nyní žije v Berlíně. Muzyka navštívil se svým svědectvím o Oděse, což je skandální případ s pěti desítkami upálených a ubitých, který dosud nebyl vyšetřen, už  18 států a zúčastnil se, jak řekl, už  více než 150 besed. Snahou Muzyky je prolomit informační blokádu nejen o této události, od níž letos uplyne pět let. O těchto událostech, jak mu poradili kolegové v Německu,  napsal Muzyka knihu, která již vyšla v němčině i v ruštině. Oleg Muzyka také na pražském setkání se zástupci médií krátce vyprávěl, jak se v Domě odborů v Oděse ocitl a jak se z hořící a vojenskými dýmovnicemi zamořené budovy dostal a tak si zachránil holý život, což neměli šanci dokázat desítky dalších Oděsanů.

Ruslan Kocaba byl odsouzen za to, že vybízel, aby muži nerukovali do bratrovražedné války. Ve vazbě setrval  524 dní. Jeho případ není ukončen a bude  probíhat další soud.  Kocaba se rozhodl založit internetovou platformu, kam občané zasílají  mailovou poštou své podněty o korupci v nejvyšších mocenských vrstvách v naší zemi, a on je pak  na svém webu publikuje. Vymyslel s kolegy  neobvyklou formu platformy, kterou nazvali  Svaz blogerů Ukrajiny, zkratka SBU. Zvolili si tedy záměrně stejné iniciály jako má Služba bezpečnosti Ukrajiny. „Zřídili jsme ji tak s pomocí mých přátel ze zahraničí, aby to nikdo zevnitř Ukrajiny nemohl zablokovat,“ poznamenal Kocaba.

„Na tuto naši elektronickou poštu se obrátil člověk, který neuvedl své jméno, ale představil se jako operativní pracovník ukrajinské tajné služby. Po Majdanu se z těchto služeb uvolnil. Napsal nám, že má k dispozici odposlechy, zvukové nahrávky rozhovorů mezi evropskými a americkými politiky na jedné straně, a vůdci Majdanu na straně druhé, zejména mezi prosincem 2013 a prvními měsíci roku 2014. Současně nám tento člověk napsal, že pokud nahrávky nepoužijeme ke svému obohacení, zisku nebo k vydírání, tak nám je poskytne. Takové záruky jsme mu samozřejmě dali, a tak se také stalo. Ubezpečil nás, že všechny audiozáznamy je možné prověřit expertízou a potvrdit tak jejich pravost,“  dodal Kocaba.

„Náš zdroj informací nám napsal, že nám poskytne i další zvukové záznamy, protože má zájem, aby se jejich obsah dostal na veřejnost, aby lidé věděli, co říkali západní politici ukrajinské opozici v době Majdanu. Musím přiznat, že je s tím  docela velká práce. Uvědomte si, že se tím musíme nejdříve nějak probrat, rozšifrovat to. Kolegové, kteří ovládají anglický jazyk, to pak přeloží do ruštiny do podoby písemného přepisu a ten je na webových stránkách zveřejněn. Ale například rozhovor z 3. prosince 2013 mezi Arsenijem Jaceňukem (po Majdanu v letech 2014-2016 premiér Ukrajiny) a vysoce postaveným pracovníkem Velvyslanectví USA v Kyjevě, jenž měl na starosti koordinaci amerických poradců s opozicí, je současně doprovozen i zvukovým záznamem, takže kdo umí anglicky, si to může na našem webu vyslechnout a přesvědčit se přímo ze zdroje,“ upozornil na webové stránky se zajímavými rozhovory lidí, kteří ovlivnili dění na Ukrajině, Ruslan Kocaba. z

Zdroj: pz.cz