Vysoký představitel Bidenovy administrativy tento týden pro server Politico uvedl, že USA podporují úder Ukrajiny na Krym, který Rusko kontroluje od roku 2014, ale Washington ani Kyjev ho neuznávají jako ruské území. (Foto: Youtube / ilustrační)

Úředník uvedl, že USA považují údery na ukrajinském území za „sebeobranu“, což se v očích Washingtonu vztahuje i na Krym. „Cíle si samozřejmě nevybíráme a vše, co jsme poskytli, je pro účely sebeobrany. Jakýkoli cíl, který si vyberou na svrchovaném ukrajinském území, je z definice sebeobrana,“ uvedl úředník.

Komentáře přišly po sérii výbuchů v ruských vojenských zařízeních na Krymu, včetně velkého výbuchu na letecké základně Saki, který údajně zničil devět ruských vojenských letadel. Oficiálně se Kyjev k těmto incidentům nepřihlásil, ale ukrajinští představitelé důrazně naznačili zapojení Ukrajiny.

Zatímco nedávné incidenty se jeví jako sabotážní akce, ukrajinští představitelé uvedli, že se připravují k útoku na Krym použít zbraně dodané USA, například raketové systémy HIMARS. Washington si nepřeje, aby Ukrajina používala americké zbraně na ruském území, ale Krym se zdá být férovou hrou, protože USA jej považují za Ukrajinu.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu uvedl, že neexistují žádná omezení pro použití zbraní poskytnutých USA na „okupovaných územích“ Ukrajiny. „Ale pokud dnes hovoříme o deokupaci dočasně okupovaných území Ukrajiny, kde je nepřítel, pak odpovídajícím způsobem žádná taková omezení nemáme,“ řekl Reznikov.

Na dotaz serveru Antiwar.com, zda se americký zákaz Ukrajině používat zbraně poskytnuté USA na ruském území vztahuje i na Krym, ministerstvo zahraničí odpovědělo: „Krym je Ukrajina“.

Útoky na Krym podporované Spojenými státy představují riziko provokace Moskvy a ruští představitelé dali jasně najevo, že takové operace budou považovat za významnou eskalaci. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který v současné době zastává funkci místopředsedy ruské bezpečnostní rady, v červenci varoval, že ukrajinské útoky na Krym budou pro ukrajinské vedení znamenat „soudný den“.

Medveděv rovněž uvedl, že skutečnost, že Ukrajina a země NATO neuznávají Krym jako ruský, je pro Moskvu hrozbou. „Pokud si jakýkoli stát, ať už Ukrajina nebo země NATO, myslí, že Krym není součástí Ruska, je to pro nás systémová hrozba,“ řekl.

Zdroj: news.antiwar.com