Spojené státy americké pozastavily přesun vojsk z Německa, který nařídil v minulém roce tehdejší prezident Donald Trump. Bude tomu tak do doby, než Pentagon přezkoumá současné pozice Spojených států ve světě. (Foto: Picryl)

„Dnes prezident Joe Biden oznámí, že ministr obrany Lloyd Austin přezkoumá postavení našich sil ve světě a během tohoto přezkoumávání pozastavíme jakékoli přesuny vojsk z Německa,“ uvedl poradce pro národní bezpečnost Spojených států amerických Jake Sullivan.

Sullivan nesdělil, jak dlouho bude toto pozastavení trvat a ani neuvedl, kdy se očekává, že Pentagon dokončí plánované zkoumání postavení ve světě.

Připomeňme, že tehdejší prezident USA Donald Trump slíbil v červenci minulého roku snížení počtu amerických vojáků v Německu z 34,5 na 25 tisíc lidí v reakci na to, že Berlín nesplnil dobrovolný cíl dát 2 % svého HDP na obranu.

Na konci července šéf Pentagonu Mark Esper objasnil, že USA sníží počet svých vojsk v Německu z 36 na 24 tisíc. Z nich bude 5,4 tisíce vojáků umístěných v jiných zemích Severoatlantické aliance a 6,4 tisíce se vrátí domů. Když mluvil o časovém rámci pro přesun, poznamenal, že je to „otázka týdnů“.

Polsko prohlásilo, že je ochotno financovat přítomnost amerických vojsk na svém území a navrhlo USA, že rozmístí nastálo americkou tankovou divizi, přičemž za vlastní prostředky ve výši přibližně 1,5-2 miliardy dolarů. Tento návrh byl učiněn mimo rámec NATO jako dvoustranná dohoda. Polský prezident Andrzej Duda navrhl název základny: Fort Trump.

Generální tajemník OSN Jens Stoltenberg pak v minulém roce okomentoval tento Trumpův krok. Uvedl, že stahování části amerického vojenského kontingentu z Německa nebude rychlé, tento proces bude spojen nejen s přemístěním armády, ale také s přestěhováním jejich rodin.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu  a  GAB.