Americké válečné letectvo potřebuje pro vítězství v budoucích eventuálních válkách za účasti Ruska a Číny ještě vícе strategických bombardérů, píše v Defence One vojenský analytik Centra vojenské a politické moci Fondu ochrany demokracií Shane Praiswater. (Foto: Wilson Hui / USAF B-52 Bomber)

Podle názoru experta se může jedním z rozhodujících faktorů vítězství v takových bitvách stát masové nasazení těžkých strategických bombardérů, jako jsou dnešní B-1 Lancer a B-52 Stratofortress, protože „pojmou velký počet zbraní“ na rozdíl od obtížně zjistitelných B-2 Spirit a B-21 Raider.

„Dokonce i přesto, že USA mají základny a spojence v (baltském) regionu, obrovské množství zbraní, například za účelem zničení integrovaného systému protivzdušné obrany Kaliningradu, si vyžádá značnou účast bombardérů,“ píše autor.

Z tohoto důvodu bude třeba doplnit stovku moderních těžkých strategických stealth bombardérů B-21 Raider, které americká armáda začne dostávat ve dvacátých letech, také jistým počtem jednodušších, „obyčejných“ těžkých bombardérů, míní odborník.

Autor článku je přesvědčen, že místo modernizace zastaralých letounů potřebují američtí vojáci nový těžký strategický bombardér vyrobený bez stealth technologie, ale schopný nést dostatečné množství zbraní na vnějších závěsech.

Velitel Velitelství globálních útoků amerického vojenského letectva Timothy Ray napsal v příspěvku pro časopis Air Force Times, že válka budoucnosti, kterou bude země svádět nejspíš s Čínou nebo Ruskem, zpochybní přežití amerického národa.

Náčelník štábu Vojenského letectva USA Charles Brown junior učinil v srpnu prohlášení, že se válka budoucnosti za účasti USA nebude podobat konfliktům dvou posledních desetiletí.

„Válka budoucnosti nezůstane daleko od našeho pobřeží,“ učinil předpoklad Brown.

Zdroj:  defenseone.com