Rajiv Bansal, tajemník ministerstva civilního letectví, potvrdil, že USA chtějí zakázat přistávání letadel společnosti Air India v ruském vzdušném prostoru. (Foto: Flickr)

Američtí dopravci lobbují u státní správy, aby zahraničním dopravcům včetně Air India, kteří využívají ruský vzdušný prostor, nedovolila přistávat na amerických letištích, protože se cítí znevýhodněni na tarifech a době letu.

Američtí dopravci uvádějí, že se potýkají se ztrátou obchodních příležitostí ve prospěch indických, čínských dopravců a dopravců z Perského zálivu, kteří využívají ruský vzdušný prostor, nabízejí levnější letenky a létají rychleji. Vzhledem k tomu, že američtí dopravci mají zakázáno využívat ruský vzdušný prostor, jsou nuceni používat okružní trasy.

Zatímco Campbell Wilson, generální ředitel a výkonný ředitel společnosti Air India, odmítl záležitost komentovat, Rajiv Bansal, tajemník ministerstva civilního letectví, vývoj potvrdil, ale uvedl, že by nebylo správné, aby země začaly ostatním určovat, po jakých trasách mají létat.

„Je to něco, co američtí senátoři řeší se svou vládou. Od americké vlády jsme nic neobdrželi. Pokud země začnou určovat, kdo kam může létat, celý mezinárodní řád civilního letectví se rozpadne,“ řekl Bansal agentuře FE na okraj summitu CAPA India Aviation Summit 2023.

Analytici upozornili, že pro americkou administrativu bude obtížné podlehnout takovému lobbingu, zejména v případě společnosti Air India, a to kvůli silným indicko-americkým vztahům a také kvůli tomu, že Indie je signatářem Chicagské úmluvy. Společnost Air India provozuje více než 40 letů týdně do USA z Indie.

Zdroj: financialexpress.com