Spojené státy a Izrael ve čtvrtek oznámily ukončení svých dosud největších společných vojenských cvičení, známých jako Juniper Oak 23. (Foto: Twitter)

Cvičení bylo zahájeno v pondělí a zúčastnilo se ho více než 140 letadel a téměř 8 000 vojáků obou armád. Masivní ukázka síly byla zjevně provokací vůči Íránu, přestože američtí představitelé tvrdili, že nebyla zaměřena proti žádné zemi.

„Centrální velení USA a Izraelské obranné síly ukončily cvičení Juniper Oak 23.2, největší partnerské cvičení USA a Izraele v historii,“ uvedlo Centrální velení USA (CENTCOM) v tiskové zprávě.

CENTCOM uvedl, že cvičení zahrnovalo ostré střelby, kterých se účastnily „letouny B52, F35, F15, F16, FA-18, AC-130, AH64, 12 námořních prostředků, vysoce mobilní raketové dělostřelecké systémy, vícenásobné odpalovací raketové systémy, směs proudových stíhaček a bombardéry dlouhého doletu“.

Kromě toho, že toto masivní cvičení vysílá vzkaz Íránu, demonstruje, že USA v regionu kryjí Izraeli záda, a to navzdory vládě premiéra Benjamina Netanjahua, která se zavázala rozšířit osady na Západním břehu Jordánu a případně toto území anektovat.

Netanjahuova nová vláda je také plná jestřábů vůči Íránu, včetně jeho poradce pro národní bezpečnost Cachiho Hanegbiho. Před sestavením nové vlády Hanegbi vyhrožoval, že Netanjahu zaútočí na Írán, pokud Spojené státy nevyjednají přísnější jadernou dohodu nebo samy nepodniknou vojenskou akci.

Jak USA, tak Izrael vyhrožují vojenskou akcí proti Íránu, aby mu zabránily v získání jaderné zbraně. Pentagon však ve své nedávné zprávě Nuclear Posture Review uznal, že Írán se nesnaží vyrobit jadernou bombu.

Juniper Oak přišel poté, co bývalý šéf izraelské armády v listopadu navštívil Washington a po svém návratu prohlásil, že obě země rozšíří společnou vojenskou spolupráci.

Zdroj: antiwar.com