Konzervativní poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba zbrojní továrny v Polsku, která by vyráběla munici podle standardů NATO, by byla udržitelnějším způsobem zásobování ukrajinského válečného úsilí… (Foto: Flickr)

Výstavba velké zbrojní továrny v Polsku by změnila zásobování ukrajinských sil a mohla by být nezbytná k tomu, aby ukrajinské válečné úsilí bylo udržitelnější a méně závislé na západní pomoci, řekl britskému listu Telegraph britský konzervativní poslanec.

Tobias Ellwood, který je zároveň předsedou výboru pro obranu britského parlamentu, v rozhovoru pro noviny uvedl, že západní vlády ve svých plánech pomoci Ukrajině prokázaly nedostatek strategické prozíravosti.

Uvítal rozhodnutí dodat bojové tanky západní výroby, ale domnívá se, že model předávání zbraní Kyjevu s odlišnými dodavatelskými řetězci a typy munice, nebyl dlouhodobě udržitelný.

„Z dlouhodobého hlediska to prostě není proveditelné.“

„Tanky dnes ano. Ale potřebujeme strategii, která zajistí, aby se Ukrajina dokázala bránit,“ řekl.

Koncept, který navrhuje Ellwood, je vytvořen podle vzoru továrny na mikročipy, kterou otevřel Tchaj-wan, jenž se obává, že by ho čínská invaze mohla odříznout od Západu. Podle něj by se Ukrajině mělo pomoci udělat totéž, aby „si mohla pořizovat vlastní vybavení podle vlastní specifikace, pravděpodobně podle standardu NATO, a měla neustále chráněný dodavatelský řetězec“.

S Polskem již byly zahájeny rozhovory o hostování takového zařízení a Ellwood navrhl, aby Británie převzala vedoucí úlohu mezi západními vládami a zajistila, že jakýkoli projekt bude úspěšný.

Předpokládá se, že Ukrajina by mohla továrnu využívat k výrobě tanku Leopard II s německou licencí.

Tento krok by také mohl výrazně zmírnit tlak na západní zbrojní společnosti, které se snaží udržet krok s poptávkou po válce na Ukrajině a s potřebou doplnit zásoby u spojenců NATO.

Zdroj: rmx.news