Nastupující izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týden jmenoval do čela izraelské Národní bezpečnostní rady nového kabinetu významného zastánce Íránu. (Foto: Flickr)

Cachi Hanegbi je veteránem Likudu a dlouholetým Netanjahuovým spojencem, který v posledních letech opakovaně vyhrožoval, že Izrael zaútočí na Írán, pokud se USA vrátí k dohodě o íránském jaderném programu, známé jako JCPOA.

Ve své poslední hrozbě Hanegbi uvedl, že Netanjahu nařídí útok na Írán, pokud USA nezajistí novou jadernou dohodu nebo pokud samy nepodniknou vojenskou akci. V listopadu řekl izraelskému kanálu Channel 12, že v takové situaci Netanjahu „bude podle mého názoru jednat tak, aby zničil jaderná zařízení v Íránu“.

Již v roce 2020 Hanegbi, který byl v té době ministrem pro osídlení, varoval, že pokud prezident Biden vyhraje volby a vrátí se k JCPOA, může to vést k válce mezi Izraelem a Íránem. Podobnou hrozbu vyslovil i po Bidenově zvolení.

Nová Netanjahuova vláda se brzy ujme vlády v době, kdy napětí mezi USA a Íránem prudce vzrůstá. Od září, kdy jednání o JCPOA zkrachovala, USA vystupňovaly svou sankční kampaň proti Íránu.

Pentagon nedávno ve svém novém přehledu jaderné politiky přiznal, že Írán se nesnaží vyrobit jadernou zbraň, ale představitelé USA a Izraele tuto hrozbu přesto nadále zveličují.

USA a Írán nedávno v listopadu uspořádaly společné vojenské cvičení nad Středozemním mořem, které simulovalo útoky na Írán.

Zdroj: antiwar.com