Trápí vás, že ošklivci stále nosí obličejové masky, přestože se množí důkazy, že jsou proti Covid-19 v podstatě k ničemu? Možná byste měli být trochu vděční. (Foto: Shutterstock)

Podle výsledků zveřejněných v časopise Frontiers in Psychology je pravděpodobnější, že lidé, kteří se považují za méně atraktivní, budou nadále nosit obličejové masky.

„Naše zjištění naznačují, že nošení masek se může v době pandemie COVID-19 přesunout od sebeochranného opatření k sebeprezentační taktice v době po pandemii.“

Zjištění vyplývají z trojice studií na amerických subjektech, které provedli vědci z korejské Soulské národní univerzity. Studie zjistily, že lidé s vysokým sebevědomím atraktivity jsou méně ochotní nosit masku a naopak.

Zjistili také, že sklony jednotlivých skupin proti maskám a pro masky jsou intenzivnější v situacích, kdy je jejich atraktivita důležitá – například při pracovním pohovoru, oproti pouhému venčení psa. To znamená, že ten, kdo se považuje za relativně neatraktivního, se na pohovoru s větší pravděpodobností zamaskuje.

Dřívější studie zjistily, že neatraktivní lidé jsou skutečně považováni za atraktivnější, když mají na sobě masky, zatímco dobře vypadající dav je vnímán jako méně atraktivní, poznamenali vědci.

Korejci vytvořili slangový výraz pro méně atraktivní lidi, kteří nosí masku, aby využili toho, že jim ostatní dávají výhodu pochybností o tom, co se pod ní skrývá: „ma-gi-kkun“. Ve Spojených státech se výraz „lovení masek“ zpopularizoval na TikToku a má jistou oblibu v kohortě školáků. Jak loni poznamenal deník New York Times, masky „zakrývají nejrůznější proměny, které mohou mít teenageři tendenci skrývat: rovnátka, pupínky, jizvy po akné, první porosty vousů“.

Mezitím se lékařské argumenty pro nošení masek – o kterých se oprávněně pochybovalo už v prvních měsících – nyní ocitly v naprostém rozkladu. Nejnověji studie studií publikovaná v recenzované Cochrane Database of Systematic Reviews dospěla k závěru, že podle slov jednoho z autorů „nošení masek v komunitě pravděpodobně nemá na výsledek žádný nebo jen malý vliv“.

Jediné výsledky, které masky ovlivňují, jsou zřejmě ty, které souvisejí s tím, jak nás vnímají ostatní. Zatímco poslední výzkum se zaměřil na atraktivitu, v roce 2023 masky stále častěji vysílají signály o psychickém zdraví a inteligenci svých nositelů.

Zdroj: zerohedge.com