Bílý dům a některé evropské metropole v poslední době signalizují, že „únava z Ukrajiny“ vede k rostoucímu tlaku na Kyjev, aby začal vážně jednat o příměří s Ruskem. (Foto: Flickr)

Tento týden se k těmto zprávám vyjádřil poradce ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj, který potvrdil oficiální dlouhodobé stanovisko, že jednání jsou nemožná, dokud je prezidentem Vladimir Putin.

Nicméně Zelenskyj těsně před globálním klimatickým summitem v Egyptě, na kterém měl v úterý prakticky poprvé vystoupit, stanovil podmínky pro „skutečné“ mírové rozhovory s Ruskem.

Jak citoval deník The Wall Street Journal, Zelenskyj v nových výrocích zdůraznil, že jakékoli budoucí rozhovory by musely být podmíněny tím, že si Ukrajina zachová svou plnou územní celistvost.

„Každý, kdo bere vážně klimatickou agendu, by měl stejně vážně brát i nutnost okamžitě zastavit ruskou agresi, obnovit naši územní celistvost a donutit Rusko ke skutečným mírovým rozhovorům,“ řekl Zelenskyj.

Dále upřesnil: „Ještě jednou: obnovení územní celistvosti, respektování Charty OSN, náhrada všech materiálních ztrát způsobených válkou, potrestání každého válečného zločince a záruky, že se to nebude opakovat,“ a dodal: „To jsou zcela pochopitelné podmínky.“

Jeho vláda v poslední době opakuje, že Krym – od roku 2014 kontrolovaný Ruskem – považuje za řádně náležející Ukrajině, a slibuje jeho případné osvobození.

Deník Washington Post tento týden upozornil, že „Zelenského zákaz jednání s ním [Putinem] vyvolal znepokojení v některých částech Evropy, Afriky a Latinské Ameriky, kde jsou rušivé dopady války na dostupnost a cenu potravin a pohonných hmot pociťovány nejsilněji“.

Tyto Zelenským uvedené podmínky se promítnou pouze do toho, že Kreml bude považovat mírové rozhovory na jejich základě za neuskutečnitelné. Prezident Putin již podepsal zákon o začlenění „čtyř území“ do Ruské federace. V Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti však stále zuří boje.

Tento týden obě bojující strany alespoň hovoří o možnosti jednání, což je lepší než stav před měsícem…

Je však možné, že osud Chersonu by mohl určit směr případných budoucích jednání. Rusko má plné ruce práce s evakuací své správy, která byla nad městem instalována, i civilistů, neboť boje o tuto klíčovou oblast pokračují a budou se přiostřovat.

Zdroj: wsj.com