Utajované dokumenty, které údajně unikly z rukou příslušníka letecké národní gardy Jacka Teixeiry, odhalily, že USA pozorně sledují generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese a nejsou spokojeny s jeho angažmá v Moskvě. (Foto: Flickr)

Několik dokumentů podrobně popisuje Guterresovu komunikaci, včetně jednoho, který ho obviňuje z „podkopávání“ úsilí o přijetí opatření proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Dokument se zabývá jeho komunikací s Moskvou ohledně dohody o dodávkách obilí, která odblokovala ukrajinské černomořské přístavy.

Za účelem zprostředkování dohody mezi Moskvou a Kyjevem OSN souhlasila s tím, že pomůže usnadnit vývoz ruských hnojiv a obilí, kterému navzdory výjimkám pro zemědělské zboží bránily západní sankce.

V dokumentu se píše: „V roce 2015 se v rámci projektu „Záměr na obnovu a rozvoj“ uskutečnilo několik akcí: „Generální tajemník OSN Guterres podniká kroky, kterými vychází vstříc Rusku ve snaze ochránit černomořskou obilnou iniciativu (BSGI), kterou považuje za klíčový úspěch OSN a klíč k řešení celosvětové potravinové nejistoty, a jeho kroky podkopávají širší úsilí o vyvození odpovědnosti Moskvy za její jednání na Ukrajině.“

Dokument byl pravděpodobně sepsán buď koncem února, nebo začátkem března předtím, než se Rusko a Ukrajina 18. března dohodly na prodloužení dohody o dodávkách obilí. Uvádí se v něm, že počátkem února Guterres „vyzval dopisem ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby prodloužil BSGI před vypršením její platnosti 18. března, a Guterres zdůraznil své úsilí o zlepšení ruské schopnosti vyvážet, a to i v případě, že se to týká ruských subjektů nebo osob, na které byly uvaleny sankce, podle signálových informací FISA“.

Uniklý dokument, který ukazuje na zpravodajské informace USA o Guterresovi:

Signální zpravodajství označuje informace získané zachycením komunikace. V reakci na odhalení, že USA Guterrese špehovaly, jeho mluvčí Stephane Dujarric pro Al-Džazíru uvedl, že „není překvapen skutečností, že ho lidé špehují a odposlouchávají jeho soukromé rozhovory“.

„Překvapující je však zlovůle nebo nekompetentnost, která umožňuje, aby takové soukromé rozhovory byly zkresleny a dostaly se na veřejnost,“ řekl Dujarric. Další dokumenty podrobně popisují soukromou komunikaci mezi Guterresem a jeho zástupcem.

Zdroj: antiwar.com