Údaje zveřejněné jemenským Centrem pro práva a rozvoj Eye for Humanity tvrdí, že v roce 2022 bylo zabito nejméně 643 jemenských civilistů z více než 3 000 zaznamenaných obětí. (Foto: Flickr)

A to navzdory tomu, že v loňském roce došlo k bezprecedentnímu šestiměsíčnímu příměří a výraznému poklesu počtu obětí. Válka v Jemenu v roce 2023 dovrší osm let.

Z údajů vyplývá, že mezi celkově zaznamenanými oběťmi na životech bylo v loňském roce nejméně 102 dětí a 27 žen. V tomto období bylo také zraněno nejméně 353 dětí a 97 žen.

Mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií také podle organizace loni v Jemenu zničila více než 14 300 domů, 12 nemocnic, 64 škol a 22 elektráren, což dále prohloubilo utrpení milionů Jemenců.

Šéf amerického CENTCOM na saúdské základně v roce 2019, prostřednictvím agentury AFP
Podle OSN vedlo šestiměsíční příměří k 60procentnímu poklesu počtu obětí a celkem 159 jemenských civilistů bylo v tomto období zabito nebo zraněno v důsledku výbuchů nášlapných min nebo jiných explozí v oblastech kontrolovaných Hútíi i jinde.

Podle zprávy organizace Eye for Humanity bylo za posledních sedm let války v Jemenu při bombardování prováděném koalicí vedenou Saúdskou Arábií zabito 17 734 osob a téměř 30 000 osob bylo zraněno. Podle těchto údajů zemřelo nejméně 4 017 dětí.

Blokáda způsobuje rozsáhlou humanitární krizi

Bombardování i blokáda uvalená koalicí vedenou Saúdskou Arábií vážně ovlivnily situaci obyčejných Jemenců. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) je nyní více než 70 % Jemenců závislých na nějakém druhu humanitární pomoci, přičemž zdravotnická infrastruktura v zemi funguje na polovinu své kapacity a miliony Jemenců jsou tak zranitelné.

Podle vlády v Saná pod vedením Hútíů je válka a blokáda uvalená saúdskou koalicí zodpovědná za smrt 16 procent všech předčasně narozených dětí v zemi. Ministr zdravotnictví Taha Moutawakil minulý měsíc prohlásil, že v důsledku blokády uvalené na Jemence umírá každý den nejméně „80 novorozenců kvůli nedostatku zdravotnického vybavení a léků“.

Moutawakil prohlásil, že Jemen má v současné době k dispozici přibližně 600 inkubátorů, zatímco jich potřebuje nejméně 2 000. Nedostatek inkubátorů způsobuje, že velké množství novorozenců v Jemenu je náchylné k úmrtí.

Koalice vedená Saúdskou Arábií zavedla od roku 2015 rozsáhlou pozemní, námořní a vzdušnou blokádu Jemenu, která má údajně zabránit dodávkám zbraní. Blokáda však brání přísunu základních dodávek včetně potravin a léků do Jemenu, který je silně závislý na dovozu.

Blokáda byla částečně uvolněna během šestiměsíčního příměří. Hútíové však požadovali její úplné zrušení jako základ pro prodloužení příměří, což Saúdové odmítli.

Podle UNICEF se v důsledku téměř osmileté války stala dětská úmrtnost v Jemenu nejvyšší v arabském světě – na 1 000 narozených dětí připadá více než 60 úmrtí. UNICEF uvádí, že počet novorozenců, kteří v Jemenu denně umírají, je téměř dvakrát vyšší, než tvrdí vláda. UNICEF uvádí, že v Jemenu ročně umírá téměř 52 000 novorozenců, což je v průměru nejméně 142 denně.

UNICEF minulý měsíc vydal zprávu, podle níž bylo v důsledku války v zemi zabito nebo zmrzačeno přibližně 11 000 jemenských dětí. Tvrdí, že více než 2,2 milionu jemenských dětí, z nichž čtvrtina je mladší pěti let, trpí podvýživou.

Zdroj: consortiumnews.com