Vysloužilý šéf CIA koordinoval dopis bývalých šéfů zpravodajských služeb, v němž tvrdí, že notebook Huntera Bidena byl ruskou dezinformací, protože chtěl pomoci prezidentské kampani Joea Bidena. (Foto: Flickr)

Mike Morell sdělil justičnímu výboru Sněmovny reprezentantů, že byl požádán Antony Blinkenem, ministrem zahraničí – který byl v té době vysoce postaveným členem Bidenovy kampaně -, aby pomohl diskreditovat zprávy o laptopu.

Morell byl bývalým zastupujícím ředitelem CIA, ve funkci působil dva měsíce v roce 2011 a čtyři měsíce v letech 2012 až 2013. V září 2013 odešel ze CIA do důchodu.

Soudní výbor Sněmovny reprezentantů vedený Jimem Jordanem v současné době vyšetřuje Bidenův laptop Hunter a také podniky Bidenovy rodiny.

Morell „nedávno“ vedl přepsaný rozhovor s Jordanovým týmem a byl dotázán na reakci Bidenovy kampaně na notebook.

Notebook, který byl ponechán v opravně v Delaware, byl Rudym Giulianim, právníkem Donalda Trumpa, označen za důkaz údajné korupce v rodině Bidenových.

Bidenova kampaň uvedla, že snaha o zveřejnění obsahu notebooku nese znaky ruské dezinformační kampaně.

Notebook obsahoval explicitní fotografie problémového Huntera Bidena nahého, s prostitutkami a užívajícího drogy, jakož i četné e-maily a textové zprávy mezi Hunterem a jeho otcem.

Morell uvedl, že ho Blinken požádal, aby shromáždil bývalé šéfy zpravodajských služeb a shodl se na tom, že laptop vypadá jako pomlouvačná kampaň.

Morell řekl, že provedl „trochu vlastního výzkumu“ a poté oslovil vysloužilého vedoucího operačního důstojníka CIA Marca Polymeropoulose, aby mu pomohl dopis sestavit.

Dopis nakonec podepsalo z 51 bývalých zpravodajských pracovníků, včetně jeho samotného a čtyř dalších bývalých ředitelů CIA, včetně Johna Brennana a Leona Panetty.

Dopis zveřejnil server Politico pět dní poté, co o obsahu notebooku poprvé informoval deník The New York Post.

Titulek článku v Politico z 19. října 2020 zněl: „Hunter Biden story is Russian disinfo, desítky bývalých úředníků tvrdí“.

List tvrdil, že příběh The New York Post „má všechny klasické znaky ruské informační operace“.

Několik médií, včetně DailyMail.com, od té doby potvrdilo obsah notebooku a to, že patřil Hunteru Bidenovi.

Zdroj: dailymail.co.uk