Předseda ruské státní Dumy Vjačeslav Volodin svým výrokem, že by Ukrajina mohla přijít o území obývané menšinami, které nechce, vyprovokoval místopředsedu ukrajinské vlády, který zveřejnil na Twitteru mapu území, které by naopak chtěla Ukrajina. (Foto: UNIAN)

„Jsem nucen odpovědět Volodinovi. Nikdo od nás neodchází. Jsme však naopak připraveni přijmout některá území na Východě i Západě. Chcete-li obnovit historickou spravedlnost, demokratickou správu věcí veřejných a evropskou životní úroveň,“ napsal Dmytro Kułeba, místopředseda vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny, na Twitteru a přidal mapu„ ukrajinských zemí “.

Na mapě jsou oblasti, které patří nejen Rusku, ale také Polsku, Bělorusku a dalším zemím, označeny jako „ukrajinské země“.

Na tweet  Kułeby upozornil historik Łukasz Adamski, zástupce vedoucího Střediska polsko- ruského dialogu a porozumění, který napsal, že zveřejnění takových map představuje hrozbu pro vztahy Ukrajiny s jinými zeměmi, na které ukrajinský místopředseda vlády odpověděl, že „žádný jiný stát, kromě Ruska, se nedopustil agresivního aktu proti Ukrajině “.

Podle Kułeby má Ukrajina rovné vztahy s ostatními zeměmi, respektuje územní celistvost.

Volodin předtím zaslal ukrajinskému ministru vnitra Arsenu Avakovovi přesa Facebook kresbu rozbitých růžových brýlí a ten reagoval slovy:

„Další ruský blázen poslal nové brýle pro příznivce přátelství s Ruskem.“

Ukrajinský ministr vnitra dodal, že Volodin by měl mluvit častěji, protože pomáhá Ukrajincům lépe porozumět ruským záměrům. Avakov zmínil, že pokud nedosáhnou příznivé dohody s Ruskem, stále existuje mnoho lidí jako on - „rusky mluvící ukrajinští nacionalisté“.

Vasyl Bodnar, náměstek ministra zahraničních věcí Ukrajiny, také vystoupil proti projevu  předsedy Dumy. Ukrajinský diplomat označil Volodinova slova jako pokus vstoupit do „prodloužení ruské hybridní agrese“.

Podle Bodnara jsou na rozdíl od situace v Rusku na Ukrajině respektována práva národnostních menšin.

„Je nezbytné, aby ukrajinské orgány činné v trestním řízení prostudovaly prohlášení ruského úředníka, pokud jde o porušení ukrajinského práva. Podle mého jde o trestný čin, “napsal Bodnar.

A co řekl Volodin?

Vjačeslav Volodin v sobotu varoval Ukrajinu, že pokud bude pokračovat v politice zaměřené proti národnostním menšinám, může to vést k „odchodu několika okresů z Ukrajiny“.

Jako příklad pronásledování menšin citoval předseda Dumy kontroverzní zákon o ukrajinském jazyce.

Zdroj: pz.czkresy.pl