Osud ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova je stále nejasný a Kyjev vysílá smíšené signály ohledně jeho role v korupčních skandálech, které v posledních týdnech vyústily v rezignaci několika nejvyšších představitelů. (Foto: Wikimedia)

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí naznačil, že tento týden nedojde k žádným zásadním personálním změnám v sektoru obrany, přestože vládnoucí politická strana Služebník lidu v neděli vydala prohlášení, že Reznikova na postu ministra obrany nahradí.

Z prohlášení však vyplynulo, že Reznikov po odvolání z ministerstva obrany zůstane v Zelenského vládě.

Washington Post v pondělí podrobně popsal zmatek a protichůdné signály ohledně Reznikovova osudu v následujícím textu:

Současný šéf ukrajinské vojenské rozvědky, generálmajor Kyrylo Budanov, by měl nahradit Oleksije Reznikova ve funkci ministra obrany, uvedl na svém kanálu Telegram David Arahamia, vůdce Zelenského strany v parlamentu a blízký spojenec prezidenta.

V pondělí ráno však Arakhamia na Telegramu zveřejnil další zprávu, podle níž k žádné změně tento týden nedojde.

„Čekáme na jmenování šéfů ministerstva vnitra a Bezpečnostní služby Ukrajiny,“ napsal. „Personální změny v oblasti obrany se tento týden neuskuteční.“

Dvojka na ministerstvu obrany, náměstek ministra Vjačeslav Šapovalov, byl nucen koncem ledna rezignovat na svou funkci. Zásadní bylo, že měl na starosti logistické zabezpečení armády a v této funkci byl přistižen při podepisování smluv na potraviny za nadsazené ceny.

Šapovalov měl také nemalý podíl na dohledu nad miliardami dolarů, které plynuly z kapes amerických a evropských daňových poplatníků jako schválená obranná pomoc. Nakupoval vojenské příděly za nadsazené ceny, což se zdá být schéma, které mělo naplnit kapsy dodavatelů a potenciálně zahrnovalo úplatky pro něj samotného. Reznikov se však snažil skandál vysvětlit tím, že jej označil za pouhou „technickou chybu“.

Reznikov se po celou dobu války těšil přízni západních hlavních měst a také se velmi přátelsky choval k západním obranným společnostem, v jednu chvíli dokonce označil svou zemi za „zkušební polygon“ pro výrobce zbraní. Naposledy vedl Zelenského vládu při prosazování stíhaček poté, co si se souhlasem Washingtonu a Berlína zajistil hlavní bojové tanky. Je možné, že jeho spojenci na Západě ho nechtějí vidět odejít, a to i přes rozpaky, které vyvolal tím, že jako ministr obrany dohlížel na skandál s armádními zakázkami na potraviny.

Zdroj: nytimes.com