Ministerstvo obrany USA pozastavilo lety stíhacích bombardérů F-35. Oznámil to portál The Marine Times s odvoláním na úřad společných programů Pentagonu.

„Kromě dříve zjištěné poruchy bylo při průzkumu zjištěno, že je třeba zkontrolovat dvě trubky přívodu paliva," oznámili na americkém ministerstvu obrany.

Podotýká se, že letouny jsou určeny pro Sbor námořní pěchoty USA.

V tiskové službě úřadu odmítli uvést přesný počet stíhacích bombardérů, které potřebují kontrolu. Podle zdrojů The Marine Times však v nejbližší době může být vyřazeno až dvacet letounů F-35.

Program vývoje letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II se stal nejnákladnějším v dějinách výroby zbraní. USA na něj vynaložily asi 1,5 trilionu dolarů.

Projektanti převýšili původně naplánované výdaje o stovky miliard dolarů, letoun byl odevzdán do provozu o sedm let později, než se původně předpokládalo.

Média přitom nejednou oznámila četné technické problémy stíhacího bombardéru.

Třeba časopis The National Interest oznámil, že F-35 se stal kvůli svým konstruktivním zvláštnostem zranitelným vůči zásahům blesku, Sbor námořní pěchoty USA proto musel požádat o přenosné bleskosvody pro ochranu těchto letounů dislokovaných v Japonsku.

Zdroj: snews.com