Bývalý šéf Služby vnější rozvědky Ukrajiny, armádní generál Mykolaj Malomuž v rozhovor pro portál Politeka prohlásil, že námořníky, kteří narušili hranici Ruska v Kerčském průlivu a byli zadrženi Pohraniční službou FSB, kyjevské úřady zradily.

Jak podotkl Malomuž, lodi ukrajinského vojenského námořnictva vpluly do vod, které kontroluje Rusko, žádné jiné varianty vývoje událostí kromě zadržení narušitelů za použití zbraní už neexistovaly.

„Máme fakt, že naše námořníky opravdu zradili," řekl generál. Zvolil-li Kyjev vědomě pro své lodi tuto trasu a způsob plavby, pak je to velký zločin, dodal Malomuž.

V neděli ukrajinské vojenské lodě Berdjansk, Nikopol a Jany Kapu vpluly do dočasně uzavřených ruských vod a několik hodin tam vykonávaly nebezpečné manévry, přičemž nereagovaly na požadavky ruských člunů a lodí, které je doprovázely.

Nakonec bylo přijato rozhodnutí o použití zbraní. Všechny tři lodě byly zadrženy přibližně 20 km od ruského pobřeží a 50 km jihozápadně od obvyklé plavební trasy v Kerčském průlivu pod Krymským mostem.

Později Kyjevský obvodní soud města Simferopolu poslal 12 z 24 zadržených ukrajinských námořníků do vazby do 25. ledna 2019.