Ukrajina se formálně stala členem kybernetické obrany NATO, což je jen poslední příklad snahy členských zemí o přiblížení země k případnému plnému členství v NATO.

„Vlajka Ukrajiny byla oficiálně vztyčena v sídle Společného centra pokročilých technologií pro kybernetickou obranu NATO v estonském Tallinnu,“ uvádí ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí,“ informuje v úterý agentura Interfax.

Ve zprávě zveřejněné ukrajinským ministerstvem zahraničních věcí se uvádí: „Dnes byla oficiálně vztyčena státní vlajka Ukrajiny na velitelství Společného centra excelence NATO pro kybernetickou obranu v Tallinnu, což je znamením oficiálního přistoupení Ukrajiny k CCDCOE.“

Dále poděkovalo západním zemím, které sponzorovaly cestu Ukrajiny k členství v organizaci, a také estonské vládě, která hostí sídlo CCDCOE.

Je tomu více než rok, co se 27 členských států NATO poprvé dohodlo na udělení členského statusu Ukrajině poté, co její členství předtím zablokovalo Maďarsko.

Od loňského léta začala americká armáda přiznávat, že provádí útočné kybernetické operace na podporu Ukrajiny.

Prohlášení z června loňského roku znamenalo vůbec první takové přiznání, které tehdy odhalilo hlubší roli Pentagonu a amerických zpravodajských služeb na Ukrajině proti ruské armádě, než se dříve myslelo.

Ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) a kybernetického velitelství USA generál Paul Nakasone tehdy pro britskou televizi Sky News uvedl: „Provedli jsme řadu operací v celém spektru: útočné, obranné [a] informační operace“. Patří sem i „útočné hackerské operace“, řekl.

To vše naznačuje, že i NATO se na organizační úrovni podílí na takových kybernetických operacích zaměřených proti Rusku. Z tohoto důvodu Kreml pravděpodobně vnímá členství Ukrajiny v CCDCOE jako další příklad toho, že západní vojenská aliance buduje svou infrastrukturu uvnitř země.

Zdroj: interfax.com.ua