Dlouhé a rozsáhlé hodnocení „Putinovy války“ v New York Times, které podrobně popisuje posledních deset měsíců, kdy se z „procházky v parku“ stala pro Rusko katastrofa – jak zní podtitul příběhu -, obsahuje zvláštní bombu, která je ukryta hluboko ve vyprávění a o níž se zatím nepsalo. (Foto: Twitter)

Američtí představitelé citovaní ve zprávě tvrdí, že ukrajinská armáda a rozvědka se pokusily zavraždit náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil generála Valerije Gerasimova, a to i poté, co američtí představitelé naléhali proti takové drzé akci s nepředvídatelnými následky z obav, že by to přivolalo nekontrolovatelnou ruskou vojenskou eskalaci.

Zatímco klíčové detaily obsažené v desítky stran dlouhé sobotní zprávě NYT se v širších amerických mainstreamových médiích dočkaly jen malé pozornosti.

Údajný ukrajinský pokus o „dekapitační úder“ na vrchního ruského velitele a Putinovu vojenskou pravou ruku ve fázi plánování zahrnoval Washington, který prosil Kyjev, aby útok odvolal, jen aby američtí představitelé zjistili, že ho již zahájili.

Údajně se tak stalo koncem dubna, v období, kdy se nejmenovaní američtí představitelé chlubili, že americká rozvědka pomáhá Ukrajincům likvidovat ruské generály, kteří jsou rozmístěni na frontových liniích bojů nebo těsně za nimi, jak jsme tehdy podrobně popsali.

Ve své nové zprávě deník Times uvádí, že loni na jaře nejvyšší ruské vojenské vedení rozhodlo, že je nutné, aby generálové podnikali výjezdy do frontových linií kvůli zhoršující se morálce: „Generálové se však dopustili smrtelné chyby: Podle Američanů se umístili do blízkosti antén a komunikačních polí, takže je bylo snadné najít.“ NYT v této klíčové části zprávy dále popisuje, jak to vypadá, a umožňuje tak americkým zpravodajcům začít zjišťovat, kde se na ukrajinském bojišti nacházejí vrchní velitelé:

„Ukrajina začala zabíjet ruské generály, přesto riskantní ruské návštěvy na frontových liniích pokračovaly. Nakonec koncem dubna náčelník ruského generálního štábu generál Valerij Gerasimov tajně naplánoval, že se tam sám vydá.“

USA o „tajné“ cestě zřejmě věděly v reálném čase, což vedlo k dilematu, zda se o informace podělit s Ukrajinci. Zdroje Timesů však tvrdí, že Washington „informaci před Ukrajinci zatajil, protože se obával, že by mohli udeřit“.

Hnacím motorem byla obava, že provokace takového rozsahu by zvýšila pravděpodobnost přímé války mezi jadernými velmocemi. NY Times odhalují, co následovalo:

Ukrajinci se o generálových plánech stejně dozvěděli, čímž Američany dostali do úzkých. Po konzultaci s Bílým domem požádali vysocí američtí představitelé Ukrajince, aby útok odvolali.

„Řekli jsme jim, aby to nedělali,“ uvedl jeden z vysokých amerických úředníků. „Řekli jsme: ‚Hej, to už je moc‘.“

Zpráva přišla příliš pozdě. Ukrajinští vojenští představitelé Američanům sdělili, že již zahájili útok na generálovu pozici.

Při úderu byly zabity desítky Rusů, uvedli úředníci. Generál Gerasimov mezi nimi nebyl.

Gerasimov je ekvivalentem generála Marka A. Milleyho, předsedy sboru náčelníků štábů USA, nejvyššího vojenského důstojníka…

A jak zpráva uzavírá toto klíčové období od dubna do května, „ruští vojenští představitelé poté omezili své návštěvy na frontě“.

V květnu začali nejmenovaní vysocí američtí představitelé prozrazovat americkým médiím větší sdílení zpravodajských informací s Kyjevem. To údajně vedlo k tomu, že Ukrajinci zabili při přesných úderech odhadem 12 ruských generálů, což bylo v těchto úvodních měsících invaze překvapivě vysoké číslo (vzhledem k tomu, že v každé válce jsou úmrtí z řad těchto nejvyšších důstojníků vzácná).

Měsíc předtím ministr obrany Lloyd J. Austin o politických cílech na Ukrajině otevřeně přiznal, že USA chtějí vidět značně „oslabené“ Rusko. „Chceme vidět Rusko oslabené do té míry, aby nemohlo dělat takové věci, jaké dělalo při napadení Ukrajiny,“ řekl tehdy.

Kdyby se Ukrajincům podařilo generála Gerasimova zabít, je velmi pravděpodobné, že svět by se již ocitl v ohnisku jaderného Armagedonu. Tomuto scénáři se však naštěstí až dosud podařilo vyhnout, ale jen velmi těsně … pokud jsou čerstvá odhalení NYT skutečně přesná.

Zdroj: nytimes.com