Bílý dům věří, že ukrajinská armáda by mohla Krymský poloostrov od Ruska získat zpět. Úředníci však tvrdí, že ofenziva může překročit „červené linie“ Moskvy a vyvolat jaderný úder. (Foto: Flickr)

Bidenova administrativa od ruské invaze před téměř deseti měsíci radikálně změnila svůj pohled na kyjevskou armádu. Ukrajinci „nadále šokují svět tím, jak dobře si vedou na bojišti“, uvedl nejmenovaný úředník.

Bílý dům nyní hodnotí, že ukrajinské ozbrojené síly jsou schopny znovu dobýt Krym, přičemž podle NBC News zaznělo toto prohlášení před zákonodárci během slyšení v Kongresu minulý měsíc. Představitel administrativy se snažil Kongresu vysvětlit, proč Kyjev stále potřebuje americkou podporu.

Krymský poloostrov byl před anexí Ruskem v roce 2014 regionem Ukrajiny. Zatímco občané Krymu v referendu podpořili rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, Kyjev a Washington tvrdí, že poloostrov stále patří Ukrajině.

Zdroje oslovené televizí NBC News uvedly, že Bílý dům se domnívá, že Putin na úspěšnou ukrajinskou ofenzivu na Krymu ostře zareaguje. „Putin může na Krym reagovat ostřeji,“ uvedl jeden z úředníků, zatímco bývalý pracovník administrativy dodal: „To je červená linie.“

Bílý dům nepovažuje ukrajinské vojenské operace na Krymu za bezprostředně hrozící. „Nejprve by se muselo stát mnoho vojenského“, než by Ukrajina mohla zahájit skutečnou ofenzívu s cílem získat Krym zpět, uvedl jeden z úředníků.

Bidenovu administrativu však některé z nejpokročilejších vojenských operací Ukrajiny překvapily.

Dva američtí představitelé a jeden pracovník amerického ministerstva obrany uvedli, že Bílý dům byl zaskočen a frustrován poté, co Kyjev zahájil sérii tří útoků bezpilotními letouny hluboko uvnitř ruského území.

Zdroj: antiwar.com