Ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba prohlásil, že Kyjev žádá o schůzku se zástupci Ruska a dalších zemí-signatářů Vídeňského dokumentu z roku 2011. (Foto: Flickr)

Důvodem je údajně to, že Moskva nereagovala na žádost Kyjeva o vysvětlení svých vojenských aktivit poblíž rusko-ukrajinské hranice.

Předtím ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Kyjev požádal Rusko o poskytnutí vysvětlení své vojenské činnosti na území hraničícím s Ukrajinou.

Ukrajinský diplomat tehdy uvedl, že Kyjev čeká odpověď od Moskvy během 48 hodin, Rusko by totiž mělo informovat o místech pohybu svých vojenských jednotek a také o počtu vojáků.

„Rusko neodpovědělo na naši žádost v rámci Vídeňského dokumentu. My děláme další krok. Ukrajina svolává schůzku s Ruskou federací a všemi státy-signatáři dokumentu během následujících 48 hodin za účelem projednání posílení přítomnosti a pohybu vojsk Ruska podél našich hranic a na dočasně okupovaném Krymu. Pokud Rusko bere vážně svá vlastní slova o nedělitelnosti bezpečnosti na prostoru OBSE, musí plnit své závazky týkající se vojenské transparentnosti,” prohlásil ukrajinský diplomat.

Ruská strana tvrdí, že požadavek Kyjeva není odůvodněný. Na Ministerstvu zahraničních věcí RF jsou přesvědčeni, že tah Kyjeva není nic jiného, než snaha odpoutat pozornost od svých vlastních zvýšených vojenských aktivit a ostřelování Donbasu.