Přestože v uplynulém týdnu američtí představitelé vyjadřovali rostoucí obavy ze zostřující se jaderné rétoriky Moskvy, kterou podle svých slov bere vážně i Ukrajina, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nyní chlubí, že jeho země obdržela nový, moderní americký raketový systém. (Foto: Flickr / ilustrační)

V čerstvém rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ televize CBS potvrdil, že o Národní pokročilý raketový systém země-vzduch (NASAMS) Kyjev dlouhodobě usiluje, ale dříve to ve válce opakovaně popíral:

Zelenskyj poděkoval Spojeným státům za tento systém i za raketové systémy pro vysoce mobilní dělostřelectvo, které obdržel, ale dodal, že jeho vojáci „rozhodně potřebují, aby Spojené státy ukázaly vůdčí roli a poskytly Ukrajině“ další systémy protivzdušné obrany, o které požádala.

Ukrajina začala naléhavě žádat o předání systémů NASAMS do začátku léta, ale Bidenova administrativa se zdráhá poskytnout raketové systémy s delším doletem, protože se obává, že by byly použity k úderům uvnitř ruského území, a tím by zatáhly Washington a Moskvu do přímé konfrontace.

Podle červnové zprávy CNN „ukrajinští představitelé požádali o systém protiraketové obrany, známý jako systém NASAMS, vzhledem k tomu, že tyto zbraně mohou zasáhnout cíle vzdálené více než 100 mil, ačkoli ukrajinské síly budou pravděpodobně muset být na tyto systémy vycvičeny, uvedl zdroj.“

To však již zřejmě není dostatečným důvodem k zastavení těchto systémů delšího dosahu, přestože Kreml opakovaně upozorňuje, že útoky na jeho území cizími zbraněmi jsou přísnou červenou linií.

Podle deníku The Hill:

Bidenova administrativa schválila koncem minulého měsíce dodávku šesti raketových systémů jako součást balíčku smrtící pomoci v hodnotě téměř 3 miliard dolarů na podporu Kyjeva v boji proti invazi Kremlu.

Systémy NASAMS jsou považovány za systémy „středního doletu“, ale jsou považovány za zlepšení oproti předchozím raketám zaslaným na Ukrajinu, které měly obvykle maximální dolet 30 až 50 mil. Systémy NASAMS jsou schopné bránit se proti letadlům, řízeným střelám a také bezpilotním letounům a byly navrženy USA a Norskem.

Zelenskyj však v rozhovoru pro CBS neotálel s žádostí o další, jak bylo typické, a řekl, že na pozadí úspěchů, kterých jeho síly dosahují v probíhající východní protiofenzívě, naléhavě potřebují více tanků, dělostřelectva a více raket.

Zdroj: thehill.com