Představitelé ukrajinských bezpečnostních sil uvedli, že diverzanti, kteří by se mohli na hranici s Běloruskem převlékat za migranty, nebudou moci vstoupit do země a budou zlikvidováni. (Foto: Flickr)

„V současné době jednotky 61. samostatné pěší pěší brigády plní své úkoly v úseku státní hranice s Běloruskou republikou, a žádné další osoby, které se mohou vydávat za migranty, se nesmí dostat na území Ukrajiny. Budou zkrátka zlikvidovány našimi jednotkami,“ uvedla tisková služba brigády na svém facebookovém účtu.

Daná brigáda také později vysvětlila, že armáda nebude používat sílu proti migrantům – hovoří se o diverzantských a průzkumných skupinách, které se mohou převlékat za migranty.

„Příslušníci (61. brigády, pozn. red.) nebudou proti migrantům používat zbraně… Pod rouškou migrantů mohou pronikat diverzantské a výzvědné skupiny nepřítele, a právě k boji proti nim jsou určena naše vojska,“ píše se dále ve zprávě.

Připomeňme, že obrovská skupina migrantů, převážně Kurdů, zamířila dne 8. listopadu k hranicím Běloruska s Polskem.

Asi dva tisíce lidí, včetně značného počtu žen a dětí, se zastavily před polskými zátarasy na hranicích a spontánně si postavily tábor poblíž kontrolního stanoviště Bruzgi v oblasti Grodno. Polské bezpečnostní složky je dovnitř nepustily, ale i tak se migranti snažili bariéry překonat.

Muluseu Mamo, zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Bělorusku, který tento týden tábor navštívil, řekl, že situace s uprchlíky na bělorusko-polské hranici je katastrofální. Nicméně, Minsk opakovaně odmítl všechna obvinění z vytvoření migrační krize.