Počet obětí turecko-syrského zemětřesení se o víkendu vyšplhal přes 28 000 a další tisíce lidí mohou být stále pohřbeny pod troskami, protože v mnoha oblastech rozsáhlé, stovky kilometrů široké zóny katastrofy záchranné operace sotva začaly. (Foto: Twitter)

Turečtí představitelé odhadují, že se při zemětřesení buď zcela zřítilo, nebo bylo vážně poškozeno přibližně 25 000 budov a že další již otřesené budovy se mohou potenciálně zřítit v důsledku následných otřesů a otřesů.

Novinkou však je, že „v době, kdy záchranné týmy pracují na hledání přeživších v troskách tisíců budov, které se před téměř týdnem zřítily v důsledku zemětřesení, bylo zatčeno nebo je na ně tureckými úřady vydán zatykač kvůli jejich podílu na údajně chybných a nezákonných stavebních metodách,“ uvádí The Hill na základě regionálních zdrojů.

Zatýkání je údajně první velkou akcí nově zřízených „úřadů pro vyšetřování zločinů zemětřesení“, které budou vyšetřovat pochybení, jež přispěla k vysokému počtu zřícených budov.

„Budeme to pečlivě sledovat, dokud nebude uzavřen potřebný soudní proces, zejména u budov, které utrpěly velké škody, a u budov, které způsobily smrt a zranění,“ uvedl turecký úředník.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil tvrdou reakci uprostřed veřejného ukazování prstem a rozhořčení rodin obětí, a to i vzhledem k rozsahu obrovské katastrofy, po níž zůstala celá města – například velké město Antakya v provincii Hatay – zdemolovaná.

Reakce na zemětřesení bude jistě jedním z hlavních témat v době, kdy Erdoganova vláda míří k náročným parlamentním a prezidentským volbám, které se mají konat v květnu.

Zdroj: thehill.com