Americký prezident Donald Trump řekl, že si nepřeje, aby prezidentské volby naplánované na 3. listopadu byly odloženy kvůli koronaviru, ale znovu se postavil proti hlasování poštou. (Foto: Flickr)

Ještě předtím ve čtvrtek prezident vyjádřil znepokojení nad možným rozšířením hlasování poštou, během něhož podle jeho názoru může dojít k podvodům. Přemýšlel, zda by prezidentské volby mohly být odloženy, aby se zabránilo hlasování poštou kvůli covidu-19. Tento předpoklad vyvolal značný odpor jak demokratů, tak i Trumpových kolegů republikánů.

„Nechci zpoždění (ve volbách). Chci, aby se volby konaly. Ale také nechci čekat tři měsíce a pak zjistit, že všechny hlasovací lístky jsou pryč a volby nic neznamenají,“ řekl Trump na tiskové konferenci.

Vysvětlil, že chce, aby všichni hlasovali ve volbách po předložení dokladů totožnosti.

Odborníci uvádějí, že v případě hlasování na dálku se jich bude moci zúčastnit větší počet voličů, kteří podporují demokraty, a to i v tzv. „sporných státech“, kde neexistuje jednoznačná převaha jedné z politických stran.

„Při obecném hlasování poštou (nikoli hlasování voličů nepřítomných v době voleb, což je dobře) budou volby v roce 2020 těmi nejnepřesnějšími a nejpodvodnějšími volbami v historii. Pro USA to bude obrovská ostuda. Co tak odložit volby, dokud lidé nebudou schopni hlasovat řádně, jak se patří, v klidu a bezpečně?“ napsal ve čtvrtek Trump na Twitteru.

Reakce volební komise 

Předsedkyně nezávislé Federální volební komise (FEC) Spojených států Ellen Weintraubová v reakci na tweet prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že volby by neměly být odloženy.

„Ne, pane prezidente. Ne. Nemáte pravomoc odložit volby. A neměly by být odloženy,“ napsala Weintraubová na Twitteru.

Prohlásila, že Trump nechce spolupracovat se státy a Kongresem ve vyčlenění dalších prostředků pro bezpečné volby.

Weintraubová stojí v čele FEC od roku 2002.

Ústava USA nic neuvádí o odložení voleb, ale zákon z roku 1844 stanoví jediný den hlasování první úterý po 1. listopadu, letošní volby připadají na 3. listopad. Aby mohl být tento zákon změněn, musí Kongres schválit nový zákon. Demokraté, kteří jsou proti Trumpovi, ovládají Sněmovnu reprezentantů Kongresu, a proto bez jejich souhlasu odložit volby de facto nelze.